SEKTÖREL › PSA Grubu, elektriklide Avrupa lideri...

PSA Grubu, elektriklide Avrupa lideri...

13 Ocak 2012 / 00:15 PSA Grubu, yüzde 30’a yaklaşan pazar payı ile elektrikli araç pazarında Avrupa’nın lideri oldu

PSA Grubu, elektriklide Avrupa lideri...
PSA Grubu, Peugeot iOn ve Citroën C-ZERO ile 2010 yılının sonundan itibaren Avrupa pazarında elektrikli araçları ticarileştiren ilk üretici oldu. Bu ürünler, yine 2010 yılında satışa sunulan iki elektrikli ticari araç Peugeot Partner Origin ve Citroën Berlingo First ile tamamlandı. Grup, bu dönemde yaklaşık 4.000 elektrikli aracın teslimatını yaptı ve 6.000’den fazla sipariş aldı. Peugeot bu rakamlarla, Avrupa elektrikli araç pazarının lideri oldu.

İlk aşamada grubun elektrikli araç satışının yüzde 90'ının, filolara, çok uluslu şirketlere, yerel yönetimlere ve kuruluşlara yapıldığı açıklanırken, General Electric, Deutsche Bahn, SNCF, Kone, Airbus, EDF, GDF Suez, Allianz, Europcar, ChoosEV ile birlikte ortak ulaşım projelerinin uygulamaya konduğu belirtiliyor.

Elektrikli ulaşımın potansiyeline inanan PSA Grubu, müşteri tabanını elektrikli araçların avantajlarından memnun olan küçük ve orta ölçekli işletmelere ve “erken benimseyen” bireysel müşteri kesimine genişletmeyi amaçlıyor. Grup müşterilerin farklı ihtiyaçlarını karşılayan, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları yönünden köklü değişimlere izin veren teknolojik çözümleri hayata geçiriyor. Markalar Genel Müdürü ve PSA Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Frédéric Saint-Geours şu açıklamada bulunuyor: “Stop & Start, dizel hibrid ve sıfır emisyonlu araç çözümlerinin uygulanması, PSA Grubu’nun Avrupa’da düşük CO2 emisyonlu araçlar sınıfındaki liderliğini güçlendirecek ve uzmanlığını diğer pazarlara yaymasını sağlayacaktır.”

ÇOK OKUNANLAR