SEKTÖREL › Prius'un ekonomikliğine 5 yıldız...

Prius'un ekonomikliğine 5 yıldız...

24 Ağustos 2012 / 21:15 Toyota Prius, 'ADAC EcoTest'ten 5 yıldız alan ilk model oldu

Prius'un ekonomikliğine 5 yıldız...
Toyota Prius, Almanya’nın en büyük otomobil kulübü olan ADAC tarafından 2012 yılında geçekleştirilen EcoTest’in zorlaştırılarak yenilenen kriterlerini maksimum başarıyla karşıladı. Değerlendirmeye giren diğer 55 model ile birlikte aynı koşullarda test edilen Prius, toplamda 90 puanla ödüllendirilen ilk ve tek araç olarak en üst sıraya yerleşti. Prius, 5 yıldız aldığı testin 40 puanını 4,58 lt/100 km’lik yakıt tüketimiyle alırken, hibrit teknolojisinin sunduğu düşük emisyon değerleriyle de 50 puanlık maksimum puanı elde etti.

ADAC bu yılın Nisan ayında yeni kriterler belirleyerek EcoTest’i daha da zorlaştırdı. ADAC EcoTest kapsamında, yakıt tüketimi ölçüm kriterlerine eklenen WLTP döngüsü (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure Cycle) dikkat çekerken, kriterler Avrupa (New European Driving Cycle (NEDC) ve  ek ADAC testleri (ADAC highway cycle) ile genişletildi.

WLTP ve ADAC testlerinde, bir yenilik olarak yakıt tüketimi klima çalışıyor konumdayken ölçüldü. Buna ek olarak da, “kuyudan tekere” CO2 emisyon değerleri, yani aracın üretiminden ve/veya taşınmasından kaynaklanan CO2 emisyonları da dikkate alındı.

Dünyanın ilk seri üretim tam hibrit aracı olan Prius’un üreticisi Toyota, bugün 4 milyon adedin üzerinde hibrit araç satışıyla lider konumda. Dünyada 18 adet hibrit modelini bulunan Toyota, Avrupa’da da Auris ve Yaris modellerinin hibrit versiyonlarının yanı sıra  Prius, Prius+ ve şarj edilebilen Prius Plug-in Hybrid modellerini sunuyor.

ÇOK OKUNANLAR