SEKTÖREL › Premium'da 2017 lideri Mercedes-Benz Türk

Premium'da 2017 lideri Mercedes-Benz Türk

14 Ocak 2018 / 17:27 Mercedes-Benz, otomobil satışı ile bu yıl da Türkiye’de premium segmentin birincisi oldu

Premium'da 2017 lideri Mercedes-Benz Türk

1967 yılında Otomarsan ismi ile İstanbul’da kurulan ve bugün yatırım miktarı 1,138 Milyar Avro’ya ulaşan, Türkiye’nin yabancı sermayeli en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2017 yılında Türkiye’de kesintisiz olarak otobüs ve kamyon üretimi yaptığı yarım asrı geride bıraktı. Şirket, Türkiye’de kuruluşunun 50. yılında 423 adet otobüs, 9.128 adet kamyon, 9.041 adet hafif ticari araç ve 25.588 adet otomobil satışı gerçekleştirdi. Şirketin ikinci el satışları ise toplamda 4.598 adede ulaştı. Mercedes-Benz Türk, Türkiye pazarındaki zorlu şartlara rağmen yüksek performans göstererek 2017 yılını toplamda 48.778 adet araç satışı ile başarıyla kapattı.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan 2017 için “Müşteri memnuniyetini odağına alan bayilerimiz, pazarlama ve satış organizasyonumuzla birlikte motivasyonu her zaman en üst seviyede tutarak başarılı bir yıl geçirdik” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “2017 yılında Mercedes-Benz satışları globalde 2,3 milyon adede ulaşarak bir önceki yıla oranla yüzde 9,9 büyüme gerçekleştirdi ve Mercedes-Benz premium segmentte bu yıl da lider oldu. Türkiye’de de premium segmentte 25.588 adetlik satış rakamıyla ilk sıradaki yerimizi koruduk. Türkiye otomobil pazarında yüzde 4,5 oranında bir gerileme yaşanırken, 2016 yılının Kasım ayında yapılan yeni ÖTV düzenlemesi premium segmentte yüzde 17 seviyesinde bir gerilemeye yol açtı. Bu doğrultuda 2017 yılı için yeni vergi yapısına, maliyet artışlarına bağlı olarak yıl içerisinde yapılan fiyat artışlarına uyum sağlamakla geçirdiğimiz bir yıl oldu diyebiliriz. Tüm bunlara rağmen ulaştığımız satış seviyesinden ve tabii ki premium segmentte lider olarak yılı kapatmaktan dolayı mutluyuz. Bu başarımızda C-Serisi Sedan, Coupé ve Cabriolet modellerinin yanı sıra E-Serisi, A-Serisi ve CLA modelleri en önemli aktörler oldular. 2017 yılında özellikle bayi ağımızla birlikte ikinci el araç satış operasyonunun yapılandırılmasına önem verdik ve yeni araç satışlarındaki kayıplarımızı bu iş alanında gidermeye gayret ettik. Ayrıca Daimler’in kurumsal stratejisine paralel olarak müşteri odaklı dijitalleşme çabalarımızı yoğunlaştırdık. Bayilerimizin dijital alt yapısını zenginleştirdik; internet üzerinden servis ve internet üzerinden test sürüşü randevusu gibi uygulamaları hayata geçirdik. Mükemmel müşteri deneyimine yönelik bayi ağımızın satış ve satış sonrası alanlardaki yeni yatırımları da hız kesmeden devam etti. Son bir yılda Mercedes-Benz yetkili bayileri otomobil alanında 50 Milyon Avro tutarında yeni yatırım yaptılar. Tüm bunların sonucunda müşteri memnuniyeti araştırmalarında da (NCBS) Satış Sonrası Hizmetler alanının 1 numaralı premium markası olarak yerimizi koruduk. 2018 yılında ise satışlarımızın, geçtiğimiz yıla paralel bir seviyede gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Bir yandan ürün portföyümüzdeki modelleri yenilerken (CLS, A-Serisi, C-Serisi, G-Serisi) diğer yandan 2018 yılında elektrikli smart ile elektrikli araç segmentine, GLC F-Cell ile hibrit araç segmentine Türkiye pazarında da giriş yapacağız. Gerek dijitalleşme gerekse elektrikli araçlar alanındaki hazırlıklarımızı global stratejilerimiz “CASE”* doğrultusunda sürdüreceğiz.”

*Mercedes-Benz tarafından sistematik olarak geliştirilen ve akıllıca birleştirilen “CASE”, bağlanabilen (Connected), otonom sürüş imkânı sunan (Autonomous), paylaşımlı (Shared&Services) ve elektrikli sürüş sistemine sahip (Electric Drive) otomobiller, stratejik olarak gelecekteki alanları ifade ediyor.

Otobüs üretimi kesintisiz devam etti

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, sektörde yaşanan zor şartlara rağmen üretimine kesintisiz devam etti ve 3.795 adet otobüs üretti. Hoşdere Otobüs Fabrikasında üretilen Travego, Tourismo, Conecto, Intouro ve Setra marka araçlar, dünyanın dört bir yanında 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen Tourismo, 2018 yılında yenileniyor.

Mercedes-Benz Türk, zorlu rekabet ortamında otobüs ürün grubunda 2017 yılında toplam 423 adetlik satış rakamına ulaştı.

Aksaray Kamyon Fabrikası kapasitesini artırdı

Mercedes-Benz Türk, 2016 yılında duyurduğu Aksaray Kamyon Fabrikasına yapılan yeni yatırımın meyvelerini 2017 yılında almaya başladı. Yatırımlarına hız kesmeden devam eden şirket, 2017 yılında aynı zamanda yeni AR-GE Merkezi’nin de temelini attı ve böylelikle Türkiye’den tüm dünyaya AR-GE hizmeti vereceğini açıkladı.

Mercedes-Benz Türk, kamyon ürün grubunda 2017 yılında hedefini tutturdu ve 9.128 adetlik satış gerçekleştirdi.

ÇOK OKUNANLAR