MOTORSPORLARI › Porsche'nin Formula E başvurusu kabul edildi

Porsche'nin Formula E başvurusu kabul edildi

26 Nisan 2018 / 17:05 FIA, Porsche’nin elektrikli otomobil yarışları serisi Formula E’de yer almasını kabul etti

Porsche'nin Formula E başvurusu kabul edildi

FIA Porsche’nin Formula E üreticisi olma başvurusunu kabul etti. Bu da, Weissach fabrika ekibinin 2019’da onaylanacak olan kendi elektrikli motor sistemini geliştirmeye devam edeceği anlamına geliyor. Temmuz 2017’nin sonunda duyurulduğu üzere Porsche, 2019’un sonunda gerçekleşecek küresel elektrikli otomobil yarışları serisinin altıncı sezonunda yarışacak takımlar arasında yer almayı planlıyor.

Porsche’nin Formula E’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Fritz Enzinger, konuyla ilgili şunları söyledi: “Geçtiğimiz beş yıl boyunca FIA ve Alejandro Agag harika iş çıkardı. Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinin çoğuna yarış pistinde meydan okuyabilecek olmamızı bu gelişmeye borçluyuz.”

Formula E programının teknik gelişimi ve icrasından yine Andreas Seidl sorumlu olacak. Elektrikli otomobillerin sunduğu potansiyel ve performansın uzun bir süredir Porsche’nin temel gündem maddelerinden biri olduğunu belirten Seidl, “Mühendislerimiz konunun ne kadar derinine inerlerse, o kadar etkileyici çözümler geliştiriyorlar. İlk otomobilimizi 2019’un başında teslim almak ve kendi motor ve güç aktarım sistemlerimizi bu otomobilde test etmek için sabırsızlanıyoruz. Formula E tarafından Mart başında Cenevre’de tanıtılan Gen2, son derece başarılı bir yarış otomobili” şeklinde konuştu.

2022’ye kadar 6 milyar Euro yatırım

Porsche’nin 2019’da Formula E’ye girişi, konsept çalışması Mission E’nin üretim versiyonunun piyasaya çıkışıyla aynı zamana denk gelecek. Tümüyle elektrikli ilk Porsche otomobil olan Mission E'nin sınıfının en sportif ve ileri teknoloji otomobili olacağı iddia ediliyor. Porsche, 2022’nin sonuna kadar elektrikli mobiliteye 6 milyar Euro’dan fazla yatırım yapmayı planlıyor.

ÇOK OKUNANLAR