GÜNDEM › Porsche sıralı sekiz silindirli motor üretmeyecek

Porsche sıralı sekiz silindirli motor üretmeyecek

09 Mayıs 2015 / 01:55 Stuttgart merkezli üretici daha fazla silindir yerine altı silindirli motorlarını turboşarj ile destekleyecek

Porsche sıralı sekiz silindirli motor üretmeyecek

VW Grubu aktarma organları patronu Heinz-Jakob Neusser gelecek 911’lerde kullanılacak bir sıralı sekiz silindirli motorun geliştirilmediğini açıkladı. Britanya menşeili otomobil dergisi Autocar’a konuşan Neusser sıralı sekiz silindirli motorun geliştirilmesinin düşünüldüğünü, hatta bu düşüncenin geliştirme öncesi safhaya kadar geldiğini, ancak daha sonra bu projeden daha sonra vazgeçildiğini söyledi. Geliştirildiği takdirde motorun 5-litre hacme sahip olacağını açıklayan Neusser, bu motorun 911 için “muhtemelen çok büyük” olacağını ve 911’in yüksek devir çeviren sıralı altı silindirli motorlarla sunulmaya devam edileceğini söyledi.

Heinz-Jakob Neusser 911 ürün gamında turboşarjın kullanılmasının Porsche’ye motor tasarlama konusunda daha fazla özgürlük sağlayacağının da altını çizdi. 911’in önümüzdeki Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan makyajlı versiyonu şu anda sunulan atmosferik motorların yerini alacak altı silindirli turbo boxer motorlar da dahil olmak üzere yeni motor gamına sahip olacak.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR