YENİ MODELLER › Porsche Panamera GTS

Porsche Panamera GTS

22 Kasım 2011 / 03:15 Porsche'nin lüks 4 kapılısı Panamera, GTS versiyonunda daha fazla sportiflik sunuyor

Porsche Panamera GTS
Porsche’nin lüks sedan mahallesindeki dengeleri değiştiren modeli Panamera’nın en sportif versiyonu GTS görücüye çıktı. Panamera GTS gerek görünümü, gerekse sürüş özellikleri ve sesiyle kardeşlerinden çok farklı bir noktada bulunuyor. Panamera Turbo’daki gibi büyük hava girişlerine sahip sportif kıyafetiyle yarışçı kimliğini dışa vuran GTS ayrıca dört dereceli aktif spoyleri ve 19 inçlik jantlarıyla yüksek bir yol tutuş becerisi vaat ediyor. Otomobilin karoserinin birçok bölgesindeyse opak siyah detaylara yer verilmiş.

Panamera GTS’de görev yapan 4.8 litrelik V8 motor 430 bg güç ve 520 Nm tork değerleri sunuyor. Bu ünite 7-ileri çift kavramalı PDK şanzımanla kombine edilmiş. Bu kombinasyon otomobili, Launch Control’ün de yardımıyla 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.5 saniyede çıkarıyor. Maksimum hızı 288 km/s olarak verilen GTS'in yakıt tüketimiyse 10.9 lt/100 km olarak açıklanıyor. GTS'deki 4.8 litrelik motorun çevirdiği maksimum devir de 400 d/d yükseltilerek 7100 d/d'ye çıkarılmış. Sound Symposer özelliğiyle sesi tek bir düğmeyle gürleşen GTS, böylece kükremesini iç mekana ve dışarıya daha fazla iletebiliyor.

Diğer Panameralardan 10 mm daha alçak olan Panamera GTS’in aktif havalı süspansiyon sistemi, tüm konfor ve dinamizm beklentilerini karşılayacak şekilde geliştirilmiş. Arka tekerleklerinde, iz genişliğini 5 mm artıran spacerlara yer verilen otomobil, Sport Chrono Paketi’ndeki 'Sport Plus' modu sayesinde çevik sürüşler vaat edebiliyor. Otomobilde ayrıca, Porsche Dinamik Şasi Kontrolü, elektronik kontrollü arka diferansiyel kilidi, Torque Vectoring Plus tork dağıtım sistemi gibi teknolojilere de yer verilmiş. Bu sayede Panamera GTS'in, gücünü yere olabildiğince sağlıklı şekilde aktarması amaçlanmış.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR