SEKTÖREL › Pistler Volvo FM11'e emanet!

Pistler Volvo FM11'e emanet!

01 Şubat 2012 / 17:57 Devlet Hava Meydanları İşletmesi, havaalanı pistlerini yeni teslim aldığı Volvo FM11 6x2 kamyonlara emanet ediyor

Pistler Volvo FM11'e emanet!
Volvo Kamyon, lojistik hizmet alanlarında olduğu kadar kamusal hizmetlere yönelik faaliyetlerine de devam ediyor. Türkiye'nin en büyük kurumlarından olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Antalya Havalimanı'nda görev yapacak olan özel üst yapılara sahip Volvo FM11 kamyonları teslim aldı.

ABD’den Waterblasting firmasına ait özel üst yapıları ile birlikte gelen bu yeni Volvo FM11 kamyonlar, uçakların iniş ve kalkışları sırasında pistlerde oluşan, hem temizlik hem güvenlik açısından sakıncalı lastik izlerinin temizlenme işleminde kullanılacak. Şeritlerle bölmelere ayrılan pistte karışıklık yaşanmasına sebep olan izler kolayca silinerek hem zamandan tasarruf hem de uçak kalkış ve inişlerinde güvenlik sağlanacak. Suyla temizlik işlemini gerçekleştiren sistem aynı zamanda vakum oluşturarak pis suyu emiyor ve üstyapının ikiye ayrılmış tankındaki pis su toplama haznesine biriktiriyor.

Türkiye'nin en çok hava trafiğinin yaşandığı üç il olan İstanbul, Ankara ve Antalya'da pist izlerinin temizlenmesi uzun zaman almasının yanı sıra hayati önem taşıyor. Bu çalışma için özel bir üstyapı ile Türkiye’ye gelen üç yeni Volvo FM11, Atatürk Havalimanı’nda test edildi. Araçları kullanacak olan görevlilere Volvo ve özel üstyapı hakkında bilgilendirme yapıldı. Teslimat ile ilgili açıklama yapan Volvo Kamyon Satış Temsilcisi Erkan Ergene, ”DHMI’ye teslim ettiğimiz bu özel üst yapılı Volvo FM11 kamyonlar, pistlerdeki lastik izlerinin temizlenmesinde kullanılacak. Daha önce pistler zor şartlarda ve fazla zaman harcanarak temizlenebiliyordu. Kullanılan kimyasallar piste zarar veriyordu. Waterblasting üst yapılı Volvo FM11’ler sayesinde zaman kaybı ve zemine hasar sıfıra indirgendi. Bu araçların sürücüleri ise fonksiyonel kontrol paneli sayesinde, Volvo’nun kabininde sistemi rahatça kullanılıyor ve tüm mekanizmayı kontrol edebiliyorlar” dedi.

ÇOK OKUNANLAR