YEDEK PARÇA › Pirelli'nin F1 testleri devam ediyor

Pirelli'nin F1 testleri devam ediyor

17 Şubat 2011 / 01:11 Türk Pirelli tarafından İzmit’te üretilen Formula 1 PZero lastikleri ikinci resmi testi de tamamladı

Pirelli'nin F1 testleri devam ediyor
Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Valencia’da gerçekleştirilen ilk resmi testin ardından İspanya’nın ünlü Jerez pistinde gerçekleştirilen testte ikinci sınavını da başarıyla verdi ve takımlardan oldukça iyi geri bildirimler aldı. Türkiye’de ürettiği lastiklerle 2011-2013 yılları arasında Formula 1’in resmi lastik tedarikçiliğini üstlenen Pirelli, bu testlerde takımlarla birlikte Formula 1 PZero lastiklerinin farklı pist koşullarındaki performansını gözlemle fırsatı yakalıyor. Jerez’de gerçekleştirilen 4 günlük zorlu testlerde bazı takımlar 2011 sezonu için hazırladıkları aracı ilk kez görücüye çıkardı. Jerez’deki test hem takımlar, hem de Formula 1 tutkunları için bu yönüyle de ayrı bir önem kazandı.

Pirelli, özel test döneminde Jerez pistinde, Pedro de la Rosa ve Toyota TF109 ile 18.000 km’lik zorlu bir test gerçekleştirmişti. Düşük hızlı virajlar kadar orta ve yüksek hızlı bölümlere de sahip olan Jerez pisti sahip olduğu karakteristikle özelikle arka lastiklere aşırı yük bindiriyor. Yüksek süratten çok farklı sürat aralıklarında bir sürüş ortaya koyan Jerez pisti sürekli ortaya çıkan hızlanma-fren etkisiyle lastikleri bir hayli zorlayan bir özelliğe sahip. Böylece pilotlar ve takımlar Pirelli F1 PZero lastiklerinin farklı koşullardaki tepkilerini görme fırsatını elde etmiş oldu.

Dört günlük zorlu testin ardından bir değerlendirme yapan Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery; “Formula 1 takımlarıyla birlikte Jerez’de gerçekleştirmiş olduğumuz ikinci resmi testte birçok değerli veri topladık. Birkaç gün içerisinde bir sonraki test için Barcelona’ya geçeceğiz. Gerek pilotlardan, gerekse de takımlardan olumlu geri bildirimler aldık. Valencia ve Jerez testlerinde elde etmiş olduğumuz verilere göre; sezon ağırlıklı olarak 2 Pitstop stratejisiyle geçecek. Pirelli PZero lastiklerinin yarışlara çok farklı bir heyecan katacağından eminim” diyerek takımlarla birlikte seyircinin de yüzünü güldürecek bir sezon olacağının sinyalini verdi.

Formula 1 takımlarının bir sonraki durağı Barcelona’da bulunan Katalunya pisti. 12 takımın da katılım göstereceği Katalunya testi aynı zamanda Avrupa kıtasında gerçekleştirilecek olan son resmi test olma özelliğiyle de öne çıkıyor.

ÇOK OKUNANLAR