SEKTÖREL › Pirelli'den çok önemli tavsiyeler...

Pirelli'den çok önemli tavsiyeler...

09 Nisan 2013 / 00:06 Pirelli, güvenlik ve yakıt tasarrufu için sürücüleri yaz lastiğine geçmeleri konusunda uyarıyor

Pirelli'den çok önemli tavsiyeler...
Pirelli, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte, sürüş güvenliğini artırmak, yakıt tüketimini düşürmek ve çevreye olan etkileri azaltmak için mevsimine uygun lastik kullanılmasını öneriyor. Pirelli, şu günlerde kış lastiklerinden yaz lastiklerine geçerek aracınızı bahara hazırlamanın  tam zamanı olduğunu hatırlatıyor ve bu dönemde kış lastiği kullanmaya devam etmenin, performans kaybı, lastiklerde daha fazla aşınma ve daha fazla yakıt tüketimine yol açacağının altını çiziyor.

Mevsime uygun lastik kullanımının güvenlik açısından da önem taşıdığına değinen Pirelli, yaz lastiklerinin artı 7 derecenin üstündeki sıcak hava koşullarında, kuru ve ıslak zeminde daha kısa fren mesafesi sağladığını belirtiyor. Havalar ısındığında kış lastiği kullanıyor olmak; güvenlik ve konfordan feragat etmek anlamına gelirken, yakıt tüketimini de artırıyor. Lastikler binek otomobillerde %20 oranında yakıt tüketimine etki ediyor. Yaz lastiklerinin dönme direncinin kış lastiklerine oranla daha düşük olması, daha az yakıt ve daha az aşınma anlamına geliyor.

YAKIT TÜKETİMİNİ DÜŞÜRMEK İÇİN TAVSİYELER
Pirelli, kontrollü hızlanma ve ani frenlemenin sürüş güvenliği kadar yakıt ekonomisi için de önemli olduğu belirtirken, araç bakımlarının düzenli olarak yapılması gerektiğini hatırlatıyor. Aynı zamanda yumuşak bir sürüş tarzı benimsemek, ani hızlanma ve frenlemelerden kaçınmak, araç klimasını dikkatli kullanmak ve gerekmedikçe elektrikle çalışan cihazların kapatılması konusunda da uyarılarda bulunuyor.

ISLAK ZEMİNDE GÜVENLİ SÜRÜŞ VE FRENLEME
Islak zeminde karşılaşılabilecek en büyük tehlikelerden biri olan suda kızaklama, lastiğin su birikintisi içinde adeta yüzmesine ve ani tutunma kaybına neden oluyor. Bu durumda lastiğin yer ile teması kesilmiş olduğundan frene basmanın olumlu bir etkisinden bahsetmek mümkün değil. Yapılacak en mantıklı iş, ayağı gaz pedalından tamamen çekerek, motor devir hızının aniden yükselmesine engel olmak ve direksiyonu mümkün olduğunca sabit tutup, yol ile temasa geçildiğinde aracın doğru yöne gitmesini sağlamaya çalışmak oluyor.

Yine dönüş esnasında frene basmak, lastikler üzerindeki baskıyı iki katına çıkardığından frenleme kuvvetine zıt bir kuvvet yaratıyor. Bu kuvvet de aracın sürüş kararlığını ve dolayısıyla yol tutuşunu zora sokuyor. Bu nedenle, frenlemeyi daha önce yaparak zamanında yavaşlamak ve en önemlisi, lastikler düz konumdayken fren yapmak sürüş güvenliği açısından oldukça önemli bir yer tutuyor.

PIRELLI'DE UYGUN ÖDEME KOŞULLARI
Sürüş güvenliği ve ekonomik sürüş için tavsiyelerde bulunan Pirelli, 01 Nisan 2013 tarihinden itibaren geçerli bir kampanya başlattı. Tüm yaz lastiklerinde World'e özel 8 taksit ve 3 ay taksit erteleme fırsatı sunan üretici; kış lastikleri için, yetkili satıcıları vasıtasıyla lastik saklama hizmeti de veriyor.

ÇOK OKUNANLAR