MOTORSPORLARI › Pirelli üç yarışın lastiklerini belirledi!

Pirelli üç yarışın lastiklerini belirledi!

03 Mayıs 2013 / 01:17 Pirelli, F1'de İspanya, Monako ve Kanada Grand Prix’lerinde kullanılacak lastikleri belirledi

Pirelli üç yarışın lastiklerini belirledi!
Pirelli, İspanya, Monako ve Kanada Grand Prix’leri için hazırlıklarını tamamladı. 12 Mayıs’ta Barcelona’da koşulacak İspanya Grand Prix’sinde takımlar, P Zero Orange (Sert) ve P Zero White(Orta Sert) lastiklerle yarışacak. Formula 1’in en heyecan verici pistlerinden biri olan ve Monako caddelerinde koşulan Monako Grand Prix’sinde ise takımlar P Zero Yellow(Yumuşak) ve P Zero Red ( Süper Yumuşak) lastikler ile yarışacak. Sezonun en sert fren noktalarına sahip pisti olan Montreal pistine ev sahipliği yapan Kanada Grand Prix’sinde ise takımlar, P Zero White( Orta Sert) ve P Zero Red (Süper Yumuşak) lastikleri kullanacak. Pirelli, İspanya Grand Prix’inden sonra P Zero Orange (Sert) lastiğinin bileşenlerinin değişeceğini de duyurdu.

1991'den beri Barcelona'nın Catalunya pistinde düzenlenen İspanya Grand Prix'si takvimin en ünlü pistlerinden birisi.  Pist pilotlar için oldukça zorlu; hızlı ve yavaş dönülen virajların karışımına bir de tümsekli zemin eklenince hem fiziki hem de mekanik açıdan zorlayıcı bir yarış pisti haline geliyor. Lastik aşınma oranlarının oldukça yüksek olduğu pistte sert ve orta sert lastikler gövde göstrerisi yapacaklar. Pist, ayrıca  Michael Schumacher’ın 6 kez lider olduğu, Fernando Alonso, Felipe Massa ve Mark Webber’in de galibiyetinin bulunduğu bir pist olarak biliniyor.

Formula 1’in en heyecan verici pistlerinden biri olan ve Monako caddelerinde koşulan Monako GP’si kısıtlı geçiş noktasıyla ünlenmiş zorlu bir yarış pisti. Monako’da takımlar P Zero Yellow (Yumuşak)  ve P Zero Red (Süper Yumuşak) ile yarışacaklar. Geçişi zorlaştıran pist koşulları kadar değişken hava koşulları da Monako GP’sini özel kılıyor. Birçok keskin viraj bulunan Monako Grand Prix’sinde araçlar birçok defa sadece 100 metre gibi kısa bir mesafede 160 km/s hız kaybederek pilotun fren yapmasına maruz kalıyor, ki bu da lastiklerde yüksek sıcaklığa yol açıyor. Lastikleri zorlayan bir başka nokta ise pilotların zaman kazanmak ve hız kesmemek için kestikleri viraj bantları. Kerb olarak da tabir edilen viraj bantlarından zaman zaman 200 km/s hızla geçen lastikler 3,65 G’lik bir kuvvete maruz kalıyor.

Sezonun 7’inci yarışı olan Kanada Grand Prix’sinde takımlar, P Zero White (Orta Sert) ve P Zero Red (Süper Yumuşak) lastiklerle yarışacaklar. Sezonun en sert fren noktalarına sahip pisti olan Montreal pistinin sert fren noktalarıyla keskin dönüşlerinde asfalt yüzeyi lastik parçalarıyla kaplanıyor. Sonuç olarak tutunma limitleri oldukça düşük bir pist söz konusu ve bu da aracın daha fazla savrulması ve kayması anlamına geliyor. Bu da lastiklerin daha erken aşınmasına neden oluyor. 4361 metre uzunluğa sahip pistin bulunduğu bölge iklim olarak da sürprizlere açık. Tüm bunlar Kanada Grand Prix’inde lastikler kadar aerodinamiğin ve araç ayarlarının yanı sıra her zaman olduğu gibi stratejinin de önemini arttırıyor.

ÇOK OKUNANLAR