MOTORSPORLARI › Pirelli - Renault Rally Trophy işbirliği

Pirelli - Renault Rally Trophy işbirliği

08 Şubat 2011 / 00:05 Pirelli, Citroen Racing Trophy’den sonra şimdi de Renault Rally Trophy’nin resmi lastik tedarikçisi oldu

Pirelli - Renault Rally Trophy işbirliği
Pirelli, Clio R3 ve Twingo R2 modellerinin lastik tercihi olarak başlattığı Renault işbirliğini daha da geliştiriyor. Pirelli, Citroen Racing Tophy’den sonra üretimini Türkiye’deki İzmit fabrikasında gerçekleştirdiği ralli lastikleriyle, bir tek marka ralli şampiyonası olan ve 2011 yılında farklı Avrupa ülkelerinde koşulacak olan Renault Rally Trophy’nin de resmi lastik tedarikçisi oldu.

Renault Rally Trophy özel olarak hazırlanmış Twingo Renault Sport R1 ile R2, Clio Renault Sport R3 ve Megane Renault Sport N4 modellerinin yarıştığı bir tek marka şampiyonası. Pirelli yapmış olduğu anlaşmayla üç yıl süreyle şampiyonaya asfalt ve toprak zemin olmak üzere iki farklı tip ralli lastiği sağlayacak. Pirelli’nin 2008–2010 yılları arasında tek resmi lastik tedarikçisi olduğu WRC’de (Dünya Ralli Şampiyonası) kullanılan ralli lastikleriyle aynı teknolojiyle sahip olan bu lastikler, son derece dayanıklı bir yapıya sahip.

Şampiyonadaki araçlar üç farklı tip Pirelli ralli lastiği kullanacak. Pirelli üç yıl süreyle asfaltta RX, ıslak zeminde RE ve toprakta ise K olmak üzere üç farklı hamur tipi üretecek ve şampiyonada yarışacak olan otomobillerin kullanımına sunacak. Twingo Renault Sport R1’de 15 inçlik lastikler kullanırlırken Twingo Renault Sport R2’de 16 inçlik ve Clio Renault Sport R3’te ise 17 inçlik lastikler kullanılacak.

ÇOK OKUNANLAR