MOTORSPORLARI › Pirelli F1 ıslak zemin testini tamamladı

Pirelli F1 ıslak zemin testini tamamladı

03 Şubat 2011 / 00:05 Pirelli, Türkiye'de ürettiği PZero Formula 1 lastiklerinin son özel testi olan ıslak zemin testini Abu Dhabi'de tamamladı

Pirelli F1 ıslak zemin testini tamamladı

Pirelli, 1 Şubat tarihinde Valencia'da gerçekleştirilecek ilk toplu resmi test öncesinde son özel testini gerçekleştirmek üzere Abu Dhabi'yi tercih etti. 5.55 km uzunluğundaki Yas Marina Circuit pistinin kuzey yarısındaki 3.1 km'lik bölümü Pirelli'nin ıslak zemin lastiklerini test etmek üzere tankerlerle 140.000 litre su kullanarak ıslatıldı ve 12 saatlik bir gece testi gerçekleştirildi. 

Testler akşam üzeri saat 18:00 gibi başlayarak gece yarısına kadar devam eden iki günlük bir programdan oluştu. 2011 sezonunda kullanılacak olan bu lastikler ıslak ve yarı ıslak zeminde kullanılmak üzere geliştirildi. FIA kurallarına uygun olarak Pirelli tarafından geliştirilen ve dört farklı hamur tipine sahip olan kuru zemin lastiklerinin testleri daha önce tamamlanmıştı.

Pirelli, yeni Formula 1 lastiklerini geliştirme aşamasındaki testlerde Toyota TF109 yarış otomobilini kullandı. Yarış otomobilinin direksiyonuna test pilotu Pedro de la Rosa geçti. Toyota TF109 lastiklerin tepkilerini ve performansını tespit etmek amacıyla zor şartlar altında ıslak asfalt üzerinde 1.000 km kadar kullanıldı.

Pirelli Formula 1 Direktörü Paul Hembrey 'Bir Formula 1 yarış otomobilini ıslak ve sıcak asflat üzerinde ışıklandırılmış bir pistte gece test etmek son derece özel bir çalışma. Bu hafızalardan silinmeyecek bir test oldu. Testi bu şekilde yapmamızın nedeni; ıslak zemin lastiklerimizin performansını olası her türlü şartta görmek istememiz. Kimbilir, belki de Grand Prix'nin geleceği için çok iyi bir fikirdir? Yapmış olduğumuz bu testler bize Formula 1 lastiğimizi geliştirme sürecini tamamlamadan önce son birkaç değişikliği yapma imkanı tanıyan çok önemli veriler de sağladı. Lastiklerimizi geliştirmeye başlayalı 7 ay kadar oldu ve yaklaşık 5 aydır testler yapıyoruz. Elde etmiş olduğumuz sonuçtan memnunuz ve takımlardan da çok olumlu geri dönüşler aldık. İlk resmi test sezonu kısa bir süre sonra İspanya'da başlayacak. Bu bize takımlardan daha fazla geri bildirim alma ve sezonun ilk yarışı olan Bahreyn Grand Prix'sine hazır olma fırsatı tanıyacak' diyerek testin önemine vurgu yaptı.

Testi değerlendiren Pirelli test pilotu Pedro de la Rosa; 'Bence Pirelli, Formula 1 için hazır. Daha önce gerçekleştirdiğimiz kuru zemin lastik testleri çok iyi geçti. Bu sefer ıslak zemin lastiklerine odaklandık. Bu testi orijinal kılan en önemli özellik ıslak zemin lastiklerinin gece test edilmiş olması. Sadece benim için değil, ekipteki herkes için sıra dışı bir deneyim oldu. Testten çok önemli veriler elde etik. Gerek ıslak zemin, gerekse de yarı ıslak zemin lastikleri son derece başarılı ve dengeli bir performans ortaya koydular. Test sonuçlarından ve lastiklerin performansından son derece memnunuz' dedi.

ÇOK OKUNANLAR