SEKTÖREL › Peugeot'nun yeni GTI'ı Türkiye'de...

Peugeot'nun yeni GTI'ı Türkiye'de...

08 Haziran 2013 / 13:31 Peugeot'nun yeni hot hatch modeli 208 GTI, 57.900 TL'ye satışa sunuldu...

Peugeot'nun yeni GTI'ı Türkiye'de...
Peugeot'nun efsanevi hot hatch'i 205 GTI'ın takipçisi olarak gösterilen 208 GTI, yolların en yeni hızlı hatchback modeli olarak Türkiye pazarına sunuldu. Bodrum-Marmaris arasında gerçekleştirilen test sürüşünün ardından 57.900 TL'lik fiyat etiketiyle satışa sunulan 208 GTI, markanın en güçlü hot hatch modeli olma özelliğini taşıyor.

Sıradan bir 208 gibi görünmeyen, farklı jantları, GTI ibareleri, çift egzoz çıkışı ve tavan spoyleri gibi detaylarıyla çok saldırgan olmayan bir hot hatch görüntüsü sunan 208 GTI'ın kabinine ise beklendiği gibi sportif bir hava hakim. Otomobil, degrade boyalı kırmızı siyah kapı içleri ve ön konsol, kırmızı dikişli spor koltuklar, alüminyum vites topuzu ve kırmızı LED çerçeveli göstergelerle özellikle gençlerin hoşuna gidecek bir kabin yapısı sunuyor. Buna ek olarak, markanın bugüne kadar ürettiği tüm GTI'lar içinde en yüksek kalite hissine sahip olan kabinde dikkat çeken bir diğer detay da ön konsoldaki dokunmatik ekran.

Küçük direksiyon sportifliği destekliyor
208'in o küçük direksiyon simidi GTI logoları altında daha anlamlı görünüyor. Ele çok iyi oturan direksiyonun tepkileri de sportif kullanıma çok uygun. Otomobilin süspansiyon sistemi standart 208'lerdeden yüzde 20 oranında daha sert. 208 GTI'ın düşük hızlarda çok rahat kullanılan bir otomobil olduğunu söyleyebiliriz. Süspansiyonların biraz sert olduğu hemen fark ediliyor, ancak tamamen konforsuz da sayılmazlar. Motor alt devirlerde biraz sessiz ve o aranan GTI ruhu için üst devirlere çıkmak gerektiği hemen fark ediliyor. Artan devirle birlikte, o sessiz ve sakin karakterli otomobil beklenen performansı ve GTI karakterini sunmaya başlıyor. Bununla birlikte 208 GTI, tempolu sürüşlerde dahi çok kontrollü görünüyor. Gövdesi, küçük direksiyondan gelen her emire eksiksiz itaat ediyor ve bir virajdan diğerine adeta uçarak ilerliyor. Otomobili kontrol etmek çok kolay ve yüksek torka rağmen virajlarda önden kayma eğilimine girmiyor.

200 beygirlik THP motor
208 GTI'ın 1.6 THP motoru 200 beygir güç ve 275 Nm tork değerlerine sahip. Bu açından 208 GTI, 207'nin en hızlı versiyonundan 25 bg daha güçlü ve torku da 35 Nm daha fazla. Ayrıca bu artışlar 90 kg daha hafif bir gövde ile desteklenmiş. Motor sesi, 156 beygirlik 208 THP'den biraz daha yüksek. Motor 2000-5000 d/d aralığında çok iyi bir çekiş sağlıyor ve hem sesi hem de performansıyla GTI logolu bir otomobilden bekleneni veriyor. 100 km/s hıza 6.8 saniyede ulaştığı ve 230 km/s hıza çıkabildiği açıklanan 208 GTI ile ilgili veriler arasında asıl dikkat çekici olansa 5.9 litre olarak verilen ortalama tüketim rakamı oluyor. Daha önce Peugeot 205 1.9 GTI kullanmış olanlar için bu kesinlikle çok iyi bir haber!

Peki 208 GTI gerçekten de 205 GTI'ın halefi mi? İşte bu noktada kafalar biraz karışık. Teknoloji ve donanım açısından bugüne kadar üretilmiş en iyi Peugeot GTI'ı olan bu 208, gerçekten iyi bir 'hot hatch'. Ancak 205 GTI'ın yalın ve samimi ruhunu bu otomobilde  bulmak güç. 205 GTI kült bir otomobil ve bu yüzden onun yenisini yapmak zaten pek mümkün değil. Bence 208 GTI'ı efsanevi dedesinden ayrı düşünmek daha doğru olacaktır.

Bahadır Bektaş / Marmaris

ÇOK OKUNANLAR