YENİ MODELLER › Peugeot'dan maceracılar için çılgın bir konsept

Peugeot'dan maceracılar için çılgın bir konsept

23 Şubat 2018 / 01:18 Peugeot'nun yeni hafif ticari modeli, çılgın bir konseptin temeli oldu

Peugeot'dan maceracılar için çılgın bir konsept

Peugeot, yeni hafif ticarisi Rifter ile birlikte, bu otomobil üzerinden geliştirilmiş maceracı bir konsept de tanıttı. Dört tekerlekten çekiş, özel lastikler ve 80 mm arttırılmış yerden yükseklik gibi özellikleriyle dikkat çeken Peugeot Rifter 4x4 Concept, tavanına monte edilen özel çadır, 300W'lık LED tavan aydınlatması ve pilleri doğrudan şasiye entegre edilmiş olan elektrikli dağ bisikleti Peugeot eM02 FS Powertube gibi donanımlara da sahip.

Ön bölümünde, yan cephesinde ve arka kısmında koruma amaçlı mat siyah kaplamalara yer verilen otomobilin yan aynalar, radyatör ızgarası ve tavan rayları olmak üzere bazı ONYX siyah aksesuarları seri üretim versiyondan transfer edilmiş. Tasarım, ONYX siyah jantlarla tamamlanmış.

098fbcdc3ae56cf9b00f57120cde7747_0.jpg

Otomobilin dış tasarımda olduğu gibi iç mekanda da farklı malzeme ve renkler kullanılmış. Rifter logolu koltuklar siyah alcantara ve gri kabartmalı kumaş yüzeyiyle modern ve dinamik bir görünüm sunmakta. Dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da zarif sarı detaylar kullanılmış. Direksiyon simidinin deri kaplamasında da sarı dikişler dikkat çekiyor. Sarı süslemelerde olduğu gibi tasarımda bütünlüğü sağlamak üzere ön konsolda da saten gri dekoratif uygulamalar bulunuyor.

098fbcdc3ae56cf9b00f57120cde7747_1.jpg

Peugeot Rifter 4x4 Concept’te Dangel tarafından geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemi kullanılıyor. Vites kolunun sağında bulunan seçim düğmesi sürücüye 2RM, 4RM ve Lock olmak üzere üç farklı sürüş modundan birini seçme imkanı sunuyor. 2RM modu standart önden çekiş olarak çalışırken 4RM modunda ise güç arka aksa aktarılıyor. Daha zor yol koşullarında ise arka aksı kilitlemek üzere Lock modu devreye giriyor.

Konseptin motor kaputunun altında ise 6-ileri manuel şanzımanla kombine edilen ve 300 Nm tork üreten BlueHDi 130 motor görev yapıyor.

ÇOK OKUNANLAR