KONSEPT › Peugeot yeni konsept yarış otomobilini tanıttı

Peugeot yeni konsept yarış otomobilini tanıttı

31 Mayıs 2016 / 22:40 Fransız üretici yeni konsepti ile motor sporlarının geleceğine göz kırpıyor

Peugeot yeni konsept yarış otomobilini tanıttı

Peugeot L500 R HYbrid yola yayılan geniş yapısı ve sadece bir metrelik yüksekliği ile ilk görsel temasta bile yüksek performans için yaratıldığını hemen hissettiriyor. Sadece 1.000 kg ağırlığa sahip olan konsept yarışçı, iddialı performans değerleri ile de dikkat çekiyor. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.5 saniyede tamamlayan L500 R HYbrid’in 1.000 metreyi geride bırakma süresi ise sadece 19 saniye.

Peugeot Sport ekibi tarafından geliştirilen ve Peugeot 308 R Hybrid’den türeyen 500 bg’lik otomobilde, biri önde ve diğeri arkada olmak üzere iki adet elektrik motoru ve bir adet 270 bg’lik benzinli motor birleşiyor. Böylece sistem toplam 730 Nm tork kullanıma sunuyor. Peugeot’nun ‘aslan’ logosuna ev sahipliği yapan ön radyatör ızgarasından başlayan akıcı hatlar sürücü kabini üzerinden devam ederek arka kısımda son buluyor. Her ne kadar günümüz aerodinamik yaklaşımının en iyi örneklerinden biri olsa da söz konusu akıcı hatlar aynı zamanda markanın asırlık geçmişine de gönderme de yapıyor. Arka kısımdaki üçlü pençe formlu stop lambaları ise Fransız üreticinin günümüz tasarım felsefesini dışa vuruyor.

Peugeot tasarımcılarının otomobil ile sürücüsünün bütünleşmesini sağlaması amacıyla geliştirdiği sürüş odaklı bir iç mekana sahip olan yarış otomobili karoserin içine entegre edilen kapsül şeklindeki kokpit yapısıyla dikkat çekiyor. Peugeot’nun yeni i-Cockpit teknolojisinin motor sporlarına uyarlanmış bir versiyonunu bünyesinde barındıran yeni L500 R HYbrid’de sürücünün ihtiyacı olan bütün bilgiler küçük çaplı direksiyon simidinin arkasında konumlandırılan iki adet hologram üzerinden iki adet disk benzeri ekrana yansıtılıyor. Peugeot Sport ekibi sanal gerçeklik özelliğine sahip özel kulaklık ile sürücüye sanal bir co-pilotun eşlik etmesini de sağlıyor.

L500 R HYbrid karakteristik, tasarım ve nitelikleriyle Peugeot’nun geçmişten gelen motorsporları mirasını başarılı bir şekilde geleceğe taşıyan ölümsüz bir yarış otomobili. Far tasarımıyla yeni Peugeot 3008 SUV modeline gönderme yapan plug-in hibrit yarış otomobili rengiyle ise orijinal L45’e atıfta bulunuyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR