KONSEPT › Peugeot HR1

Peugeot HR1

04 Şubat 2011 / 19:19 Peugeot'nun küçük konsepti HR1, geleceğin otomobilleri hakkında ipuçları taşıyor

Peugeot HR1

Peugeot'nun HR1 adındaki yeni konsepti coupe ve SUV özelliklerini birarada sunuyor. Yenilikçi ve küçük bir şehir otomobili olarak tanımlanan otomobilde, kelebek kanadı şeklinde açılan 2 adet elektrikli kapıya uer verilmiş. 1.2 litrelik 3 silindirli THP motoru, bir elektrik motoruyla birleştiren Hybrid4 teknolojisiyle donatılan HR1, 6 ileri otomatik şanzımana sahip, 147 bg gücündeki bu dört tekerlekten çekişli konseptin 80 g/km'lik düşük bir emisyon rakamı sunduğu ve emisyonun elektrik modunda sıfıra düştüğü belirtiliyor. 3.69 metrelik uzunluğu küçük sınıf hatchbacklerden bile daha düşük olan HR1, markanın sportif konsepti SR1 ile ortaya koyduğu yeni tasarım detaylarını taşıyor. Aracın özellikle ön tasarımı SR1 ile benzer çizgilere sahip.

HR1, kaslı çamurlukları, full LED far ve stopları ve RCZ'nin yuvarlak hatlarını hatırlatan çift bombeli arka camıyla sportif bir görünüm sunuyor. Bunun yanında HR1'in kabini de fütüristik bir tasarıma sahip. 'Head Up Display'e sahip olan araç, "insan-makine arayüzünü" yönlendiren, yenilikçi kumandalara ve 'hareket algılama' sistemine de ev sahipliği yapıyor. Sistem, sürücünün fonksiyonlar arasında sörf yaparak bir el hareketiyle mevcut parametreler arasından seçim yapmasına olanak sağlıyor. Örneğin, elin bir dönme hareketiyle, ekranda görüntülenen menüler seçilebiliyor. Sürücü aynı zamanda kumandayı soldan sağa yönlendirerek önde oturan yolcuya aktarabiliyor.

Konsept modelin iç mekanı, akılcı bir 'dönen koltuk' sistemi sayesinde, kısa sürede üç veya dört gerçek koltuklu konfigürasyona dönüştürülebiliyor. Böylece arka koltuk gövdeleri ön koltukların arkasındaki yuvalarına giriyorlar; bu da iç mekanın bir anda şekil değiştirmesini sağlıyor. HR1, iki arka koltuğu yerinde olduğunda, ancak 180 litrelik bagaj kapasitesi sunabiliyor.

ÇOK OKUNANLAR