YENİ MODELLER › Peugeot 908 HYbrid4 sahnede

Peugeot 908 HYbrid4 sahnede

03 Mart 2011 / 19:18 Şubat ayında tanıtılan yeni Peugeot 908’in dizel-hibrid versiyonu Cenevre Otomobil Fuarı’nda vitrine çıktı

Peugeot 908 HYbrid4 sahnede
Peugeot'nun yeni yarış aracı 908 HYbrid4 Cenevre Otomobil Fuarı'ndaki yerini aldı. Le Mans yarışları için geliştirilen otomobilde, kinetik enerjinin frenleme fazlarında geri kazanımı ve hızlanma fazlarında geri beslenmesi prensibine dayanan bir sistem kullanılıyor. Bu şekilde kazanılan enerji,  motor-aktarma grubunun randımanının önemli şekilde iyileştirilmesini sağlıyor. Bu teknoloji 2008 yılında Silverstone pistinde gerçekleştirilen hibrid teşhir aracının tanıtımından bu yana sürekli olarak geliştiriliyor.

Sistem, geri besleme fazlarının sürdüğü birkaç saniye boyunca kullanılan 60 kW (80 bg)’lik bir güç kazancı sağlıyor.  Lityum-iyon bataryalarda stoklanan enerji, hızlanma sırasında arka tekerleklere otomatik olarak aktarılıyor. Salt elektrikli mod ise sadece servis alanında hareket halindeyken kullanılabiliyor. Bu mod otomobilin homologasyonu için kullanılacak.

908 HYbrid4 hedefleri
Peugeot Sport bundan böyle bu araçla hedeflerinden birini gerçekleştirmeye çalışacak: Önümüzdeki 24 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan Le Mans 24 Saat yarışının test günü çerçevesinde aracı Le Mans’da denemek. Bu hedefler oldukça iddialı,  çünkü bu hedeflerin gerçekleşmesi yeni 908 ile Le Mans  hazırlıklarının aksamadan yapılmış olmasına ve Mart sonunda düzenlenecek ilk 908 HYbrid4  test sonuçlarına bağlı olacak.

908 HYbrid4 Teknik Bilgiler
Şasi: Karbon yekpare gövde
Vites kutusu: Sekansiyel (tiptronik), hidrolik, 6 ileri + geri vites

Termik motor    
Tip: Dizel V8 HDi FAP
Silindir hacmi: 3,7 lt
Güç: 550 bg

Hibrid sistem
Güç: 60 kW (80 hp)*
* sadece enerji geri besleme fazlarında  

Enerji geri kazanımı:
•Arka tekerlekler aracılığı ile
•2 frenaj arasında 500 kJ
•Lityum İyon bataryada stoklanıyor
•Hızlanma fazlarında geri besleme otomatik olarak yapılıyor (« push to pass » kumanda yok)


ÇOK OKUNANLAR