SEKTÖREL › Peugeot 208 Eylül ayında geliyor...

Peugeot 208 Eylül ayında geliyor...

06 Mayıs 2012 / 19:10 Tasarımı, boyutları, donanımı ve motor gamı tamamen yenilenen küçük sınıf Peugeot, Eylül ayında yollarımıza çıkacak

Peugeot 208 Eylül ayında geliyor...
Peugeot 207’nin yerini alan 208 yılın üçüncü çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak. 205 modelinin yollara çıktığı 1983 yılından bugüne kadar toplam 15 milyon adedin üzerinde B-segmenti otomobil satan Peugeot, 208 modeliyle bu başarıyı devam ettirmek niyetinde. Fransız marka bu amaçla otomobili yenilerken boyutlardan tasarıma, motor gamından donanıma kadar geniş çaplı bir yenileme operasyonu gerçekleştirmiş. Otomobilde, 205 ve 206’nın ruhu ile 207’nin kullanışlılığının birarada sunulmak istendiği açıklanıyor.

DAHA KÜÇÜK BOYUTLAR
208, küçük sınıftaki pekçok modelin aksine selefinden daha küçük boyutlara sahip. Azalan tampon çıkıntılarıyla 207’den 7 cm daha kısa olan 208’in genişliği (-2 cm) ve yüksekliği de (-1 cm) daha az. Peugeot’nun yeni küçük sınıf modelinin ayrıca tasarımı da yepyeni. Daha kaliteli ve modern bir görünüme sahip olan otomobilin farlarında ve stoplarında LED’lere yer verilerek modern dünyanın yeni modasına da ayak uydurulmuş . Markanın son dönemdeki konseptlerinde gördüğümüz bazı tasarım detayları 208’de de mevcut. Mesela 3 kapılı versiyonun yan panellerindeki hatlar direkt olarak SR1 konseptini hatırlatıyor. 208, tasarım açısından sanki 207’nin halefi değil, sanki yepyeni bir otomobil.

TAMAMEN FARKLI BİR KABİN TASARIMI
Azalan boyutllarına rağmen 208, selefi 207’den daha geniş bir kabine sahip. Yeni ön koltukların kompakt yapısı sayesinde 208’in arka koltuğundaki diz mesafesi 5 mm artırılmış. Ayrıca bagaj hacmi de 311 litreye ulaşmış. Bunun yanında kabin tasarımı da tamamen yeni. Otomobilin orta donanım seviyesinde opsiyonel, en üst donanım paketindeyse standart olan 7 inçlik dokunmatik renkli ekran 208’in kabinindeki en önemli yeniliklerden biri. 208, 207’den çok daha teknolojik bir otomobil. Buna ek olarak kalite açısından da bir artış sözkonusu. Kapı içlerinde ve kabinin genelinde kullanılan, siyah lake, siyah/mavi tonlarında veya koyu krom dekorlar daha önce hiçbir küçük Peugeot modelinde görmediğimiz bir kalite hissi yaratıyor. Otomobilin siyah lake çerçevesiyle kaliteli bir görünüm sunan gösterge tablosu artık direksiyon simidinin arasından değil, direksiyonun üzerinden görülüyor.

DAHA HAFİF, DAHA KEYİFLİ
Peugeot 208, sürüş keyfi ve hafiflik de ön planda tutularak geliştirilmiş. Daha sportif bir his için küçük bir direksiyon simidine yer verilen otomobilde, daha hafif, ancak dayanıklı materyaller kullanılmış. Böylece elde edilen düşük ağırlıkla birlikte perfortmans artarken, tüketim rakamları da düşürülmüş. 208’in aynı 1.4 HDi motora sahip 207’den 110 kg daha hafif  olduğu açıklanıyor. 208’in kolay kullanılan bir otomobil olması da amaçlanmış. Bu amaca yönelik donanımlardan biri olan ve küçük sınıfta ender görülen Park Destek Sistemi, özellikle geri kazanılmak istenen kadın sürücülere yönelik bir donanım.

DÜŞÜK HACİMLİ MOTOR GAMI
Peugeot 208, çok zengin bir motor gamına sahip ve bu gamdaki tüm dizel motor-şanzıman kombinasyonları 100 g/km’nin altında emisyon değerleri sunuyor. Türkiye pazarına Access, Active ve Allure donanım paketleriyle sunulması planlanan 208’in ülkemizdeki motor gamı da her ihtiyaca uygun bir seçenek barındıracak. 3 kapılı 208, 68 bg gücünde 1-litrelik ve 156 bg gücünde 1.6 THP benzinli motor seçenekleriyle sunulacak. Her iki versiyon da ilk etapta manuel şanımanla sunulacak. 5 kapılı Peugeot 208 ise 82 bg gücünde 1.2 VTi ve 120 bg gücünde 1.6 VTi benzinlilerin yanı sıra 68 bg’lik 1.4 dizel motorlarla da tercih edilebilecek. Dizel motor 5-ileri manuel ya da 5-ileri Auto5R robotize viteslerle sunulacak. 120 bg’lik VTi motor seçeneğinde ise 4-ileri geleneksel yapıda bir otomatik şanzıman görev yapacak.

ÇOK OKUNANLAR