Ana SayfaBahadır Bektaş › Paris'ten kısa notlar
Bahadır Bektaş

Paris'ten kısa notlar

Bahadır Bektaş

09 Şubat 2011 / 01:30
Ziyaretçilerine kapılarını 2 Ekim'de açan Paris Otomobil Fuarı'nı 30 Eylül ve 1 Ekim tarihlerinde, yani basın gününde ziyaret etme fırsatı yakaladım. Özellikle Fransız markaların gövde gösterisi yaptığı fuarda pekçok konsept ve yeni model sergilendi. Bu araçların fotoğraflarını AjansOtomobil'in galeri (fotoğraflar için buraya tıklayın) bölümünde bulabilirsiniz. Şimdi ise size fuarla ilgili bazı notlar aktarmak istiyorum.

ELEKTRİK FIRTINASI

Elektrikli konseptlerin sayısı her fuarda biraz daha artıyor. Paris'te de bu konuda ciddi bir ilerleme olduğunu gördüm. 'Mondial de l'automobile', elektrikli araçlarla yollarda sıkça karşılaşmamıza çok az bir süre kaldığını ortaya koyuyor adeta. Özellikle Peugeot, Renault, Nissan, Hyundai ve Audi gibi bazı markaların standlarına bakarak elektrikli geleceğin çok yakın olduğunu anlamak mümkün. Bazı küçük üreticiler de fuara elektrikli spor otomobilleriyle katıldılar. Bunlar arasında Exagon ve Venturi en fazla dikkatimi çeken markalar oldu.

RENAULT ALKIŞI HAKEDİYOR

Fuarda elektrikli otomobillere en fazla önem veren marka hiç şüphe yok ki Renault. Elektrikli Fluence artık üretilmeye (hem de Bursa'da) hazır ve bu otomobilin 21.300 Euro olarak açıklanan Fransa fiyatı da oldukça iddialı. Ayrıca markanın tek elektrikli modeli Fluence olmayacak ve onu elektrikli Kangoo, şehir içi ulaşımı için geliştirilen Twizy ve ZOE izleyecek. Renault'nun elektrikli spor otomobil konsepti DeZir şu an için biraz uçuk görünse de gelecekte onu da yollarda görmeyi umuyoruz.

BAZI MARKALAR ÇOK SÖNÜK KALDI

Fuarda Fransızlar o kadar iddialı ki, bu da yeterli yeniliğe sahip olmayan diğer bazı markaların geri planda kalmasına sebep oluyor. Bir önceki Paris Otomobil Fuarı'nda etkileyici bir standa sahip olan Fiat bu fuarı adeta es geçmiş diyebilirim. Aynı durum bazı Japon markalar için de geçerli. Nissan ve Toyota dışındaki diğer markalar bu fuarı pek önemsememişler gibi görünüyor.

FUARIN SÜRPRİZİ LOTUS

Lotus fuardan birkaç gün önce Elite adındaki yeni konseptinin fotoğraflarını ve bilgilerini yayınlamıştı ve kimse fuarda bundan fazlasını beklemiyordu. Ancak Lotus adeta, geri döndüm dercesine yepyeni bir ürün gamıyla çıktı karşımıza. Esprit, Elan ve Elise konseptlerinin örtüleri kalktığında herkes büyük bir heyecan ve şaşkınlık yaşadı.

BEĞENMEDİKLERIM

Yenilenen bazı otomobillerin görünümlerini pek beğenmediğimi söylemeliyim. Bunların başında Nissan Micra geliyor. Bugüne kadar farklı iç ve dış tasarımıyla rakiplerinden ayrı bir yere konumlandırdığım Micra yeni neslinde daha geniş ve kullanışlı bir otomobil haline gelmiş olabilir, ancak bence tüm özelliğini kaybetmiş ve artık daha sıradan görünüyor. Aynı şekilde yeni Volkswagen Passat da pek çekici görünmedi gözüme. Aracın arka tasarımı, Touareg'i andıran stoplarıyla fena görünmese de bence önü pek olmamış. Tasarımını beğenmediğim bir diğer model de yeni Ford Focus HB oldu. Bu otomobilin özellikle arka tasarımı aceleye gelmiş gibi bir izlenim yaratıyor. Son olarak Renault'nun Latitude modelinin de pek ilgi çekici görünmediğini söylemeliyim.

İKİ KERE BAKTIKLARIM

Genelde fuarda beni etkileyen otomobillerin konseptler olduğunu söyleyebilirim. Audi quattro Concept, Renault DeZir Concept, BMW 6 Series Concept, Lamborghini Senso Elemento Concept, Seat IBE Paris Concept, Jaguar CX75, Lotus konseptleri ve Nissan Townpod birkaç kere ziyaret ettiğim modeller arasındaydı. Üretim aşamasına geçmiş otomobillerdense, Mercedes CLS, Renault Wind, Porsche 911 Speedster ve Citroen DS4'ü beğendiğimi söyleyebilirim.
YAZARIN DİĞER YAZILARI