SEKTÖREL › Otomotivde bir sahtecilik krizi daha!

Otomotivde bir sahtecilik krizi daha!

15 Ekim 2017 / 00:36 Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden Japon Kobe Steel büyük bir skandala imza attı

Otomotivde bir sahtecilik krizi daha!

1979-82 arasında Japonya Başbakanı olan Shinzo Abe’nin de görev aldığı, dünyanın en büyük çelik üreticilerinden Japon Kobe Steel Ltd. şirketi çarpıcı bir skandala imza attı. Şirket çalışanlarının otomobil, roket ve uçak üretiminde kullanılan bazı parçaların güç ve dayanıklılık raporlarında sahtecilik yaptığı ortaya çıktı. Şirket otomotiv endüstrisinde de Toyota, Honda, Mazda ve Subaru gibi markalara malzeme tedariğinde bulunuyordu.

Toyota, bahsi geçen şirketin sağladığı çelik malzemeyi araçlarının kaputunda, kapılarında ve diğer çeşitli gövde parçalarında kullandığını açıklarken, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye ise ülkemizde üretilen modellerin çelik ihtiyaçlarının Kobe Steel'den değil, Avrupa'dan sağlandığı bilgisini paylaştı. Aynı şekilde Honda da Türkiye'de üretilen Civic Sedan modellerinde kullanılan çeliğin Avrupa'dan alındığını belirtti.

Boeing gibi bir havacılık devi de dahil 200’e yakın şirketle çalışan Kobe, sahteciliğin bir parçası olabilecek ürünleri bu firmalara verdiğini açıkladı. Toyota, bu şirketten aldığı malzemelerin bazı otomobillerinin davlumbazlarında ve kapılarında kullanıldığını belirterek, “Hangi araç modellerinin bu duruma tabi olabileceğini ve hangi bileşenlerin kullanıldığını belirlemek için olabildiğince hızlı bir şekilde çalışıyoruz” açıklamasını yaptı. Honda, Kobe’den aldığı malzemeleri kapı ve kaputlarında kullandığını açıklarken, Mazda ise şirketten alüminyum aldığını doğruladı. Suzuki ve Mitsubishi’nin de skandaldan etkilendiği belirtildi. Mitsubishi Regional Jet yolcu uçağını üreten Mitsubishi Heavy Industries’in, etkilenen müşteriler arasında olduğu bildirildi.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

ÇOK OKUNANLAR