Ana SayfaBahadır Bektaş › Otomotiv endüstrisinde yeni bir dönem!
Bahadır Bektaş

Otomotiv endüstrisinde yeni bir dönem!

Bahadır Bektaş

11 Kasım 2014 / 23:22

Uzun zamandır otomotiv endüstrisinde devrim niteliğinde yenilikler olmadığını düşünüyordum. Mevcut teknolojiler tabii ki her geçen gün gelişiyor ve bunların arasına sürekli olarak yenileri ekleniyor, ancak uzun yıllardır otomobilin genel yapısında devrimsel değişikliklerle karşılaşmıyoruz. Konseptleri ve az sayıda üretilen egzotik otomobilleri bunun dışında tutuyorum. Sonuçta orası ayrı bir dünya ve sadece şov amaçlı olarak bir adet üretilen bir konsept veya milyon euroya satılan bir hiper otomobilin geliştirilmesinde, fiziki kısıtlamalar veya hayal gücünü sınırlayan ekonomik baskılar genellikle pek olmuyor. Benim bahsettiğim, çok satılan ve insanların kolay ulaşabildiği modeller.

Otomotiv üretiminde kademe kademe bazı değişiklikler olmuyor değil. Mesela son 10 yılda alüminyum ve karbonfiber kullanımı arttı; şanzımanlara birkaç dişli daha eklendi; güçler artarken motorların silindir hacimleri küçüldü; LED farlar, ardından lazerler geldi; kendi kendine fren yapan modeller, şerit takip asistanları, otomatik park sistemleri ve daha pek çok teknoloji geliştirildi… Bunların tümü birer yenilik ve hepsi de çok önemli. Ancak bence otomotiv endüstrisi artık çok daha önemli bir kavşağa geldi. Bundan belki 10, belki de 15 yıl sonra, alıştığımızdan çok farklı otomobillerle karşılaşacağız. Belki de geleceğin modellerinde bilimkurgu filmlerinde gördüklerimizden çok daha fazlasını bulacağız. Değişim için birilerinin düğmeye basarak, diğerlerini de ateşlemesi gerekiyordu. Honda, Toyota ve Renault gibi markaların bu konudaki çabalarını hepimiz biliyoruz. Özellikle Renault, elektrikli modellere yaptığı yatırımla büyük bir atak gerçekleştirdi. Ancak bence değişimi başlatan asıl üretici, Leipzig’deki fabrikasında yaptıklarıyla BMW oluyor. Şimdi ‘ne var bunda, pek çok marka elektrikli model üretiyor diyebilirsiniz’. Evet bir bakıma haklısınız, ancak burada farklı bir durum var: BMW, elektrikli ve hibrit modelleri için ‘i’ adında yepyeni bir alt marka yarattı ve var olan bir otomobili baz almak yerine, yeni materyaller kullanarak i3 ve i8 adında yepyeni iki model yarattı. Peki neden bu iki otomobilin bizi geleceğe taşıyacağını düşünüyor olabilirim. Çünkü gövdesi tamamen karbonfiberden, gövde panelleri plastikten üretilen; kabini geri dönüşümlü çevreci malzemelerle kaplanan, günümüzün tüm telekomünikasyon imkanlarını hayatı kolaylaştırmak için kullanan ve tabii ki elektrikli motoruyla çok keyifli ve ‘0’ emisyonlu bir yolculuk sunan i3, günümüzün mevcut otomobillerinden çok farklı bir araç. Bence üretim süreci, kullanılan materyaller, hissettirdikleri ve teknolojisiyle yeni bir dönemin başlangıcı olacak.

Şimdi sıra diğer markalarda. Bakalım BMW’nin yaptığı gibi, yeni üretim tekniklerini ve bizleri bir bilimkurgunun içine dahil eden seri üretim modelleri, rakip markalarda da görebilecek miyiz? Bence şu andan sonra yapmak zorunda oldukları şey, bu değişime ayak uydurmak olacak… 

YAZARIN DİĞER YAZILARI