SEKTÖREL › Opel Insignia'ya yeni BiTurbo motor geliyor

Opel Insignia'ya yeni BiTurbo motor geliyor

06 Aralık 2011 / 23:05 Opel, orta sınıf modeli Insignia'nın motor gamına 2-litrelik BiTurbo dizel seçenek eklemeye hazırlanıyor

Opel Insignia'ya yeni BiTurbo motor geliyor
Şubat ayında pazara girmesi planlanan Insignia BiTurbo, 195 bg gücünde ve 400 Nm torka sahip. Bu yeni seçeneğin 100 km'de 4.9 lt yakıt tüketimi ve 129 g/km'lik karbondioksit emisyonu sunduğu açıklanıyor. 0'dan 100 km/s hıza ulaşması 8.7 saniye süren otomobil, maksimum 230 km/s hıza çıkabiliyor.

Türkiye pazarında 2.0 lt CDTI ile gelecek BiTurbo motor teknolojisi, aslında tüm Insignia gövde tiplerine uygun ve Opel, onu ulaşılabilir bir fiyatla sunmayı hedefliyor. Almanya'da 33.405 Euro'dan satışa çıkacak 2.0 CDTI'ın Türkiye fiyatı, pazara gireceği dönemde netlik kazanacak.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik Insignia BiTurbo teknolojisiyle ilgili olarak; "Bu beygir gücü ve torka sahip otomobillerde 6 silindirli dizel 3 lt'lik motorlara alışılmıştır. Bizim BiTurbo teknolojimizde ise daha küçük motorlar daha fazla güç üretiyor ve %30 yakıt tasarrufu sağlıyor" diyor.

Insignia BiTurbo teknolojisinde, farklı hacimlerde iki turbo besleme, birlikte veya ayrı ayrı çalışabiliyor. Rakipleri arasında Opel, orta segmentte bu teknolojiyi dizel motor ile sunan ilk marka oluyor. Opel'in BiTurbo teknolojisinin çalışma prensibi şu şekilde açıklanıyor: Küçük olan turbo besleme daha düşük hızlarda ivmelendiriyor. Bu da şu demek; gaz pedalı, hiçbir tereddüt olmaksızın isteğe cevap veren hassasiyette ve turbo gecikme etkisi de önlenmiş durumda. 1500 d/d'den itibaren sürücü 350 Nm torka ulaşabiliyor ki bu da orta sınıftaki güçlü dizellerin ortalama tork değerine karşılık geliyor. Ortalama motor hızındayken iki turbo besleme birlikte çalışıyor. Hava, küçük turboda tamamen sıkıştırılmadan önce büyük turboda bir miktar sıkıştırılıyor. Egzoz gazlarının bir kısmının büyük turboya aktarılması sırasında by-pass vanası üzerinde sürekli kontrol bulunuyor. Böylece sürücü, güçlü ivmelenmeden yararlanmaya kesintisiz olarak devam ediyor. Daha yüksek hızlarda ise (yaklaşık 3000 d/d'den itibaren) tüm gazlar doğrudan büyük turboya akıyor ve yüksek hızlarda güç verimi korunuyor.

2.0 CDTI BiTurbo motorun geliştirilmesindeki esas amaç, orta devirde gaz pedalının tepki yeteneğini arttırırken düşük devirde turbo hava basıncının hızla yükselmesini sağlamak. Burada temel öneme sahip bileşenlerden birisi, düşük devir bölgesinde yalnızca küçük turbo ile birlikte çalışan küçük ara soğutucunun eklenmesidir. Küçük ara soğutucu, yenilikçi bir “ikiz soğutucu sistemi”nin parçası olup Opel’i, istenmeyen “turbo gecikme” etkisini azaltmaya yarayan bir konsepti kullanan ilk otomobil markası yapar. Küçük ara soğutucu, küçük turbodan geçtikten sonra suyu kullanarak motor havasını soğutur. 200 santigrat derece civarından 70 santigrat derece altına soğutulan havanın hacmi de azalır. Böylece motorun yanma haznesine daha çabuk geçer. Orta devir bölgesinde daha büyük ve daha güçlü olan turbo gittikçe daha fazla devreye girer. Buna ait olan daha büyük hava akımı, daha büyük olan konvansiyonel ara soğutucu tarafından soğutulur. Ayrıca, yanma sürecini kapalı devre bir elektronik devre vasıtası ile kontrol eden Cleantech teknolojisi ile motor verimi optimize edilmeye çalışılmıştır. Kızdırma bujilerine takılan sensörler dakikada 130.000 kez basıncı ölçerek motorun daima maksimum performansta çalışmasını sağladığı gibi minimum yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sağlar. 

ÇOK OKUNANLAR