SEKTÖREL › Opel ile Fiat arasında işbirliği

Opel ile Fiat arasında işbirliği

01 Şubat 2011 / 23:22 Fiat Grubu ile Alman üretici Opel, hafif ticari araç üretimi için bir işbirliği sözleşmesi imzaladı

Opel ile Fiat arasında işbirliği

Fiat Grubu ile Opel GmbH, 2011 yılı Aralık ayında başlamak üzere Fiat'ın, çeşitli Opel modellerini kapsayan araçlar tedarik edeceğine yönelik bir sözleşme imzaladı.

Fiat Grubu tarafından üretilecek model, 2011 yılının son çeyreğinde Opel Combo hafif ticari aracın yerini alacak. Fiat Doblo modelleriyle aynı platformda üretilecek yeni araçlar, Doblo'nun üretidildiği Bursa'daki Tofaş fabrikasında üretilecek ve 2012 Ocak ayından itibaren Avrupa ve Kuzey Amerika dışındaki diğer pazarlarda Opel ve Vauxhall bayileri tarafından satılacak.

Combo adı muhafaza edilerek gerçekleştirilecek üretim hafif ticari araçları kapsayan çeşitli modelleri içerecek. Üretimi gerçekleşecek model çeşitleri için Rüsselsheim, Almanya'daki Opel/Vauxhall tasarım ekibi, Torino, İtalya'daki Fiat Grubu Otomobil Mühendisliği ve Tasarım grubuyla birlikte işbirliği yapacak ve yeni modellerin gelişimine aktif olarak katılacak.

Proje kapsamında 2011 yılında başlangıç olarak 6.000 adete kadar araç tedariği gerçekleşecek. Proje sonuna kadar 250.000 adetlik tedarik sağlanmak üzere planlanan bu işbirliği Tofaş fabrikasında daha önce 1 milyon adet olarak planlanan üretim adetini 1.3 milyon adete taşıyacak.

ÇOK OKUNANLAR