GÜNDEM › Opel GT 50 yaşında...

Opel GT 50 yaşında...

15 Nisan 2018 / 12:25 Opel'in tarihinde önemli bir yere sahip olan GT 50'nci yılını kutluyor...

Opel GT 50 yaşında...

Konsept versiyonu ilk defa 1965 yılında Frankfurt Otomobil fuarında sergilenen, bundan üç yıl sonra da üretim versiyonu ile yollara çıkan Opel GT, katlanan farları, kaslı çamurlukları ve kıvrımlı yapısı ile dikkat çekmeyi başarmıştı. “Nur Fliegen ist schöner…” yani “Sadece uçmak daha iyi…” sloganı ile yola çıkan GT, o dönem için radikal bir tasarım olarak gösteriliyordu.

Opel’in geçen sene 90. yaş günün kutladığı efsane tasarımcısı Erhard Schnell ve ekibi tarafından Rüsselsheim’daki Avrupa’nın ilk tasarım merkezinde hayat bulan GT’nin geliştirme süreci gizlice yürütülmüş. Schnell süreci şöyle anlatıyor: “Her şeyin başında GT sadece bir tasarım projesiydi, patronum yönetim kuruluna bile bilgi vermemişti. Ancak tasarım Fuarda sergilemeye neredeyse hazır olduğunda artık daha fazla gizleme şansımız kalmamıştı. GT’yi yönetim kuruluna ilk sunduğumuzda nasıl bir tepki alacağımızı bilmiyorduk. Bir anda herkes alkışlamaya başlayınca heyecanımız sevince dönüştü. Yönetim kurulu tasarıma bayılmıştı.”

Opel GT seri üretime iki motor seçeneği ile çıktı: Kadett’ten alınan 60 bg gücünde 1.1 litre ve Rekord’tan gelen 90 beygirlik 1.9 litre benzinli ve dört silindirli motorlar. Özellikle GT 1900 satışa sunulduğu ilk andan itibaren yoğun ilgi görmüştü. 185 km/s'lik maksimum hız ve 11.5 saniyelik 0-100 değerleri sunan arkadan itişli GT, 4-ileri manuel ya da 3-ileri otomatik şanzıman seçeneklerine sahipti. Opel GT, satışta olduğu 1968-1973 yılları arasında tam 103.463 adetlik satışa ulaşmayı başardı.

Alçak ağırlık merkezi, dinamik şasisi ve kararlı gövdesi ile GT, motorsporları arenasında da kendine yer bulmuştu. İtalyan Conrero’nun GT’leri 70’li yıllarda birçok uzun mesafe yarışında başarılar elde etti. 1971’de, şirketin kurucusunun torunu Dr. Georg von Opel GT’yi elektrikli otomobile çevirip 189 km/s hıza ulaştı ve birçok dünya rekoru kırdı. 1972’de dizel motorlu bir GT tasarlayan Opel, Dudenhofen’daki test merkezinde iki dünya rekoru ve 18 uluslararası rekor kırmayı başardı.

ÇOK OKUNANLAR