SEKTÖREL › Opel Ampera İstanbul'da...

Opel Ampera İstanbul'da...

11 Mayıs 2012 / 21:44 Opel'in elektrikli modeli Ampera, 23 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen Roadshow kapsamında İstanbul'a da uğradı

Opel Ampera İstanbul'da...
Opel'in ilk elektrikli otomobili Ampera, sıfır emisyonlu sürüşünü ve günlük kullanıma tamamen uygun bir otomobil olduğunu göstermek için İstanbul'daydı. Kemer Country Club'da gerçekleştirilen etkinlikte potansiyel Ampera müşterileri hem Ampera hakkında ayrıntılı bilgi aldılar, hem de deneme sürüşüne katılma imkanı buldular.

Ampera'nın tekerlekleri her zaman elektrikle dönüyor. 40-80 km arasında sıfır karbondioksit emisyonuyla tamamen elektrikli sürüş sağlanırken, şarj bitimi endişesi yaşatmayan menzil genişletici motoru sayesinde 500 km'ye kadar elektrikle yol alıyor. 1.6 lt'lik benzinli motor, sadece elektrikli motoru şarj etmek için bir jeneratör görevi görüyor. Üstelik 40 g/km'nin çok altında bir emisyon oranıyla!

Ampera bu haliyle hibridlerden farklı bir araç. Hibrid otomobillerde, elektrikli motor, sadece yakıt tasarrufu sağlamak için, benzinli motoru destekleyen bir yardımcı ve zaman zaman devreye giriyor. Oysa Ampera, her koşulda elektrikle çalışıyor. Üstelik Ampera'nın sürüş maliyetleri hem hibridlerden hem de orta sınıf bir dizel otomobilden daha düşük seviyelerde. Ampera ile 100 km'lik bir sürüşte 10 kw/s elektrik ve 1.4 litrelik yakıt harcanıyor. Bu da 100 km'de 9 TL yakıt maliyeti anlamına geliyor.

Servis aralığı 15.000 km olan Ampera'nın bataryası da 8 yıl veya 160.000 km garantili. Batarya ve portatif şarj ünitesi standart donanımla birlikte ekstra ücret olmadan sunuluyor. Standart bir elektrik prizinde şarj edilebilen otomobilin sürekli elektrikle dönen tekerleklerinde ilk saniyeden itibaren 370 Nm'lik tork üretiliyor. 160 km/s'lik maksimum hıza çıkabilen Ampera, aynı zamanda 5 kapı, 4 koltuklu ve 300 lt bagaj hacmine sahip, günlük kullanıma tamamen uygun bir otomobil.

Haziran'da Türkiye pazarına da sunulacak olan Ampera'da LED gündüz farları, 16 " alaşım jantlar, deri koltuklar, 8 hava yastığı, anahtarsız tanıma sistemi, 7" renkli dokunmatik bilgi ekranı ve dokunmatik orta konsol düğmeleri gibi bir dizi konfor özelliği standart olarak sunuluyor. Otomobilin fiyatıysa 60.950 Euro olarak belirlenmiş.

ÇOK OKUNANLAR