SEKTÖREL › Nissan'ın SUV modellerinde üstün UV koruması

Nissan'ın SUV modellerinde üstün UV koruması

30 Temmuz 2016 / 04:33 Nissan, sevilen SUV ailesinde kullanılan karoser boyasındaki UV koruma seviyesini açıkladı

Nissan'ın SUV modellerinde üstün UV koruması

Nissan SUV ailesinin çok katmanlı boyalarının, dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıklarına dayanacak şekilde geliştirildiği açıklandı. Sözkonusu dayanıklı ve özel boya, Nissan mühendisleri tarafından geliştirilmesi aşamasında numune gövde panellerini metrekareye 500 watt UV ışığı düşecek şekilde test edilmiş. Doğal güneş ışığının UV yoğunluğunun 10 katından fazlası anlamına gelen bu değer, Nissan’ın kullandığı karoser boyalarına 500 faktöre denk bir koruma sağlıyor. UV ışığı testleri, yalnızca karoser boyası ile sınırlı değil. Tüm plastik malzemeler, kumaşlar ve diğer bileşenler de gelişmiş test prosedürünü geçerek en uç sıcaklıklara da dayanıklı olduklarını gösteriyor.

Nissan’ın başarılı SUV modellerinin yaz güneşinde soyulan burnumuz gibi olmasını engelleyen ana unsur markanın 1.6 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği yeni çevre test birimi. İngiltere, Cranfield’da bulunan Nissan Avrupa Teknik Merkezi’nde açılan test birimi sayesinde mühendisler, gerçek hayat koşullarında yıllarca sürecek olan UV etkisini birkaç hafta içerisinde canlandırabiliyor. Mühendisler bu testlerle Nissan’ın SUV modellerinin kalite performansını kullanım ömürleri boyunca sunduğundan emin oluyor. 

Test birimindeki ileri teknoloji ampuller 92 bin watt yoğun ısıyı ortaya çıkarıyor. Test sırasında kullanılan ampul, evlerde kullanılan 40 wattlık ampullerden 2300 adete tekabul ediyor. Test birimi içindeki havanın da ısıtılmasıyla test edilen SUV’lerin kabinlerinde 120 santigrat derece gibi inanılmaz bir sıcaklık oluşuyor. Kabinin ve karoserin dayanıklılığının ısı skalasının diğer tarafında da sürdüğünü tespit etmek adına sıcaklık -50 santigrat dereceye kadar da düşürülüyor. 

ÇOK OKUNANLAR