SEKTÖREL › Nissan Juke bir ilki gerçekleştirdi...

Nissan Juke bir ilki gerçekleştirdi...

20 Aralık 2016 / 06:56 Juke, Akıllı Çevre Görüş Monitörü’nü (AVM) kullanarak dünyanın ilk kör J dönüşünü gerçekleştirdi

Nissan Juke bir ilki gerçekleştirdi...

İki teker üstünde en hızlı 1 mil rekorunu elinde bulunduran Nissan Juke, yeni bir rekora daha imza attı. Tecrübeli dublör pilot Paul Swift, Nissan’ın İngiltere Sunderland Fabrikası’nda bir deneme gerçekleştirdi. Swift, Juke’un tüm camları karartılmış bir halde 180 derece savrulurken sadece dört harici kamerasını kullanarak bir rekor kırmış oldu. Juke, bundan önce camları karartılmamış bir halde geri giderken ileri sürüşe geçerek sadece kendisinden 18 cm daha uzun bir boşluğa girmişti.

Dublör Paul Swift, dünyada bir ilk olan bu rekorla ilgili olarak “Açıkçası sürücülere AVM sistemini kullanarak benim yaptığım gibi park etmelerini ve J dönüşü yapmalarını tavsiye etmiyorum. Ancak AVM teknolojisinin kullanılmasının Nissan müşterilerine günlük sürüş koşullarında ne tür faydalar sağladığını anladım. Çevre görüşü için omuzlarımın üzerinden arka cama bakmak yerine kokpitteki ekranda görülen 360 derecelik görüntüye bakmak ilk başta garip geldi ama kısa sürede adapte oldum. AVM sistemi kameraları yolun net bir görüntüsünü sunduğu için çizgilerin arasında kalmak konusunda kendimden emin olabildim.” dedi.

Nissan’ın Akıllı AVM sistemi ayrıca hareket eden nesne tanıma özelliğine de sahip. Bu özellik sayesinde Juke’un çevresinde bir yaya veya hayvan gibi nesneler olması halinde sürücü uyarılıyor ve güvenlik seviyesi artırılıyor.

AVM destekli J dönüşünü https://youtu.be/fObmUkOAH-0 adresinden izleyebilirisiniz

ÇOK OKUNANLAR