MOTORSPORLARI › Monte Carlo'da zafer Loeb ve Michelin'in

Monte Carlo'da zafer Loeb ve Michelin'in

23 Ocak 2012 / 15:19 Michelin, Monte Carlo Rallisi'nin üç yılın ardından WRC’ye geri dönüşünü galibiyetle kutladı

Monte Carlo'da zafer Loeb ve Michelin'in
Üç yıllık bir aradan sonra Dünya Rali Şampiyonası’nın açılış yarışı olma özelliğini geri alan Monte Carlo Rallisi, bir kez daha Citroen pilotu Sebastien Loeb’ün galibiyetiyle sonuçlandı. Geçtiğimiz yıl sekizinci Dünya Ralli Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanan Loeb, Monte Carlo’yu altıncı kez birinci bitirerek rekorlarına bir yenisini ekledi. Loeb’ün ardından ikinciliği elde eden isimse MINI pilotu Dani Sordo oldu. Ford pilotu Petter Solberg’in üçüncü bitirdiği rallinin dördüncüsü ise bu yıl Citroen’e transfer olan Mikko Hirvonen oldu.

Yarışın son etabı olan ve fazladan puan kazandırma olanağı da tanıyan Ste Agnes-Col de la Madone’yi de kazanan Sebastien Loeb, kazandığı ekstra puanlarla 2012 sezonuna da zirvede başlamış oldu ve dokuzuncu şampiyonluğu da çok istediğini ispatladı.

Monte Carlo Rallisi, 1911 yılında ilk kez düzenlendiğinden beri motorsporları dünyasının en önemli yarışlarından biri olmuştur. Sonuca büyük etki eden zorlu kış koşulları nedeniyle bir etap karlı zemin üzerinde koşulurken, diğeri bir etap yer yer gizli buzlanmalara sahip ıslak asfalttan oluşuyor. Bu yılki mücadelede karlı yollar çok fazla olmamasına rağmen ekipler efsanevi Col du Turini etabını da içeren Ardeche ve Vercors Dağları’ndaki zorlu etaplar ile baş etmek zorundaydı. Michelin, Monte Carlo Rallisi’nin ıslak ve kuru etapları için Pilot Sport’un SS1 (süper yumuşak), S1 (yumuşak) ve H1 (sert) hamurlu versiyonlarını ekiplerin kullanımına sundu.  Buzlu ve karlı etaplar için ise Pilot Alpin WRC’nin çivili ve çivisiz versiyonları hazır bekletildi. Pilotlar, bu beş farklı lastik arasında seçim yaparken, bazı etaplarda önlerde Pilot Alpin WRC, arkalarda Pilot Sport gibi kombinasyonları da denediler.  

Özellikle Monte Carlo Rallisi için tasarlanan ikinci nesil Pilot Alpin WRC;  kavrama, yol tutuş,  dayanıklılık ve güvenlik özelliklerini kazandığı bu zaferle ispatlamış oldu. Pilot Alpin WRC, yılın ikinci yarısında satılmaya başlanacak dört yeni Michelin Pilot Alpin yol lastiği ile birlikte geliştirilmiştir.

Monte Carlo Rallisi’ni altıncı kez kazanan Sebastien Loeb (Citroen/Michelin), yarış sonrasında yaptığı açıklamada, yarış sonucu üstünde bir kez daha lastik seçimlerinin büyük etkisi olduğunu ifade etti. Sebastien Loeb, “Sezona kazanarak başlamak çok güzel. Burası evim sayılır. Monte Carlo Rallisi’nde yarışmak her zaman çok eğlenceli” dedi. Beş günlük bu yarışta Pilot Alpin WRC ve Pilot Sport lastiklerinin oldukça rekabetçi olduğunu söyleyen Loeb, Citroen DS3 WRC’sinin her türlü zemin üstünde Michelin lastikleriyle oldukça uyumlu olduğunu da sözlerine ekledi.    

ÇOK OKUNANLAR