YENİ MODELLER › Mercedes SLK

Mercedes SLK

05 Şubat 2011 / 00:18 Mercedes'in iki kişilik roadster modeli SLK, yeni teknolojiler eşliğinde üçüncü kez yola çıkıyor

Mercedes SLK
Mercedes-Benz'in katlanır metal tavanlı roadster modeli SLK, üçüncü kez yollara çıkmaya hazırlanıyor. İlk kez 1996 yılında satışa sunulan otomobilin bu üçüncü nesli, yeni tasarımı, dünyada bir ilk olan Magic Sky Control adındaki tavan özelliği ve standart olarak ECO start/stop sistemiyle sunulan yeni 4 ve 6 silindirli motorlarıyla dikkat çekiyor.

Üçüncü jenerasyon SLK'nın tasarımı tamamen yepyeni. Hem geçmişten hem de güncel Mercedes-Benz modellerinden izler taşıdığı açıklanan yeni SLK'nın ön ızgara tasarımı, SLS AMG ve CLS modelleriyle büyük benzerlik gösteriyor. LED teknolojili far ve stoplarıyla daha belirgin ve göz alıcı bir görünüm sunan otomobilin aerodinamik özellikleri de iyileştirmiş. Yeni gövde tasarımı daha önce 0.32 Cd olan sürtünme katsayısını 0.30 Cd'ye kadar düşürmüş. SLK'nın tıpkı dışı gibi kabin tasarımı da yepyeni. Bol miktarda alüminyumun kullanıldığı kabin teknolojik özelliklere de ev sahipliği yapıyor. Ön konsoldaki ekrandan kontrol edilen navigasyon ve internet bağlantısı da bu teknolojiler arasında.

Mercedes-Benz SLK'nın üçüncü neslinde yepyeni bir tavan sistemine yer verilmiş. Standart olarak, gövde renginde sert tavanla sunulacak olan yeni SLK'da cam tavan da opsiyonel olarak alınabilecek. Diğer bir opsiyon olan Magic Sky Control ise araçtaki en önemli yenilik. Bu özellik sayesinde cam tavan bir butona basılarak karartılabilecek. Böylece SLK'nın içindekiler ister gökyüzünü seyrederek isterlerse de sıcaktan ve aydınlıktan arınmış bir şekilde, sanki üstlerinde camdan bir tavan yokmuş gibi seyahat edebilecekler.

SLK'nın ilk etapta 3 motor seçeneği bulunacak. Baz versiyon olan SLK 200 BlueEfficiency 4 silindirli bir motorla sunulacak. 204 bg gücündeki SLK 250 BlueEfficiency ve 306 bg'lik SLK 350 BlueEfficiency ise diğer iki seçeneği oluşturuyor. Seçenekler arasına daha sonra, performans odaklı AMG versiyonları da eklenecek.

ÇOK OKUNANLAR