YENİ MODELLER › Mercedes C63 AMG

Mercedes C63 AMG

12 Şubat 2011 / 16:34 Mercedes’in nakyajladığı C Serisi’nin en üst güçlü ve performanslı versiyonu da yollara çıkmaya hazır

Mercedes C63 AMG
AMG kıyafetleriyle sıtandart bir C-Serisi’nden çok daha atletik bir görünüm sunan C63 AMG’nin alüminyumdan imal edilmiş kaslı motor kaputunun altında 6208 cc’lik V8 görev yapıyor. 457 bg güç ve 600 Nm tork verileri sunan bu motor 7 ileri AMD SPEEDSHIFT MCT şanzımanla kombine edilmiş. Yeni elektrikli direksiyon pompası ve şanzımandaki ‘Controlled Efficiency’ modu sayesinde yakıt tüketiminin 100 km’de 12 litreye kadar düşebildiği açıklanıyor.


C63’te farklı ruh halleri için farklı modlar sunuluyor. Controlled Efficiency modu olan ‘C’ seçeneğinde vites geçişleri alt devirlerde ve yumuşak bir şekilde gerçekleşiyor. RACE START fonsiyonu da sunan C63 AMG’deki S, S+ ve M modlarıyla otomobili daha tepkili ve  sportif hale getiriyor. S+ ve M modlarında vites geçişlerinin sadece 100 milisaniyede gerçekleştiği belirtiliyor. Maksimum hızı 250 km/s olarak sınırlandırılan C63 AMG, 0-100 km/s deparını 4.5 saniyede tamamlıyor. Bu süre aracın station wagon versiyonundaysa 4.6 saniye olarak gerçekleşiyor. Otomobilin yüksek performanslı AMG frenleriyse çabuk hızlanan aracın yine aynı çabuklukta durmasını sağlıyor.

C62 AMG’de opsiyonel olarak sunulan AMG Performans Paketi ile performans rakamlarını çok az daha aşağı çekmek de mümkün. Bu paketle motor gücü 487 bg’ye ulaşan :otomobilin 0-100 km/s hızlanması 0.1 saniye iyileşiyor. AMG uzmanları, otomobilin geliştirilmesinde, markanın martıkanat modeli SLS AMG’den teknoloji transferi gerçekleştirmiş. Güçlendirilmiş pistonlar ve bağlantı kolları ile hafif krank mili SLS AMG’den C63 AMG’ye aktarılan detaylar arasında.

ÇOK OKUNANLAR