YENİ MODELLER › Mercedes-Benz, AMG GT’nin üstünü açtı!

Mercedes-Benz, AMG GT’nin üstünü açtı!

20 Eylül 2016 / 13:38 Stuttgartlı üretici AMG GT modelinin iki yeni üstü açık versiyonunu ortaya çıkardı

Mercedes-Benz, AMG GT’nin üstünü açtı!

Nasıl ki martı kanatlı SLS AMG yollara çıktıktan bir süre sonra Roadster versiyonuna kavuştuysa, aynı durum Mercedes-AMG GT’de de gerçekleşti. AMG mühendisliğinin eseri olan gözalıcı GT, roadster versiyonuyla 2017 yazına daha şimdiden hazır. Bu otomobil için iki farklı versiyon hazırlanmış durumda, ancak önce tavandan bahsetmek istiyoruz. 

GT Roadster’da, iskeleti ve mekanizması magnezyum, çelik ve alüminyumdan oluşan, ağırlığı optimize edilmiş bir soft-top tavan bulunuyor. Üç kat kumaştan oluşan bu tavan sayesinde otomobilin ağırlık merkezinin aşağıya çekildiği açıklanmakta. 11 saniye civarında açılabilen veya kapanabilen soft-top tavanı 50 km/s hıza kadar kontrol etmek mümkün. Siyah, kırmızı ve bejden oluşan üç farklı renk seçeneği sunan tavanla birlikte ayrıca takla barları da sunuluyor. Roadster versiyonlara özgü bir diğer özellik de Mercedes-Benz’in boyun ısıtma sistemi olan AIRSCARF. Böylece AMG Performance koltuklar, ilk kez bu özellik ile birlikte sunulmuş oluyor.

Otomobilde, geçtiğimiz aylarda tanıtılan AMG-GT R’dan transfer edilen teknolojiler de bulunuyor. Bunlardan biri olan ve GT C Roadster adındaki güçlü versiyonda standart olarak sunulan arka tekerlek yönlendirme sistemi, yüksek hız stabilitesini, 100 km/s’nin altındaki hızlarda da çevikliği arttırıyor. Bu versiyonda ayrıca elektronik arka diferansiyel kilidine de yer verilmiş. Daha güçsüz olan GT Roadster’da ise mekanik bir arka diferansiyel kilidi bulunuyor. Otomobile AMG GT R’dan transfer edilen bir diğer teknoloji ise Active Air Management adındaki sistem. Bu sistem, ihtiyaç olduğunda ön ızgaranın gerisindeki kanalları, otomatik olarak açarak motorun daha iyi soğumasını sağlarken, normal sürüşlerde ise kapatarak aerodinamik verimliliği arttırıyor. Bu sistem roadster’ın her iki versiyonunda da sunulmakta.

GT C Roadster adındaki güçlü versiyon tabii ki sportiflik anlamında daha fazlasını vadediyor. GT Roadster’dan 57 mm daha geniş olan GT C Roadster’da AMG performans egzoz sistemi standart olarak sunulmakta. Bu egzoz GT Roadster’da ise opsiyon listesinde. Ayrıca GT Roadster Comfort, Sport, Sport+ ve Individual şanzıman modlarını sunarken, GT C’de ek olarak bir de Race modu yer alıyor. Tahmin edersiniz ki; bu versiyonun motoru da daha güçlü: GT C Roadster’ın çift turbolu 4-litrelik V8 motoru 557 bg güç ve 680 Nm tork değerleri sunarken, GT Roadster ise aynı motorun 476 bg ve 630 Nm değerlerine sahip bir tık daha mütevazi versiyonuyla üretiliyor. Her ikisi de 7-ileri, çift kavramalı sanzımana sahip olan otomobillerden GT Roadster, 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyede çıkıyor ve 302 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Bu değerler GT C Roadster’da ise sırasıyla 3.7 saniye ve 316 km/s olarak veriliyor.

ÇOK OKUNANLAR