KONSEPT › Mercedes B55 Concept

Mercedes B55 Concept

13 Şubat 2011 / 15:21 Mercedes B55 Concept, Mercedes-Benz’in girişimci ve sıradışı yönünü ortaya koyan yepyeni bir proje

Mercedes B55 Concept
Almanya’da Rastatt kentinde bulunan Mercedes’e ait tesislerde yepyeni bir fikir ortaya çıktı:B55. Fikrin sahibi Peter Wesp idi. Peter Wesp, projenin önemli bir kısmını teknik eğitim gören öğrencilerine devretti. Onlara önderlik edense Andreas Würz oldu. Amaçları, günlük kullanıma uygun, çok güçlü bir “hot hatch” yaratmaktı.

İlk önce kursiyerlerin eğitim gördüğü bir B200 CDI bıçak altına yatırıldı. 388 bg 530 Nm tork üreten 5.5 litrelik V8 Mercedes motoru ilginç bir şekilde otomobile sığıyordu. Direksiyon sisteminde problemler çıkan otomobil, bir takım modifikasyonlarla sorunsuz hale geldi. Asıl sorunsa arka akslarda çıktı. Uzun arayışlar sonunda W210 kasa E-Serisi’ne ait akslar otomobile yerleştirildi.Fren sistemi C32 AMG ile değiştirilen B55 Concept’in jantları da 18 inçlik AMG jantlarla değiştirildi.

İç mekanda alkantra malzemeler kullanılarak sportif tat kazandırılan otomobilin ön far zemini ve ön radyatör ızgarasıysa siyaha boyandı.

Proje takımının başındaki isim Würz, otomobilin orijinal B200’den sadece 180 kg fazla ağırlığa sahip olduğunu, ancak henüz teknik ölçümleri yapmadıklarını, otomobilin 0’dan 100 km/s hıza 6 saniyenin altında bir değerde çıkmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR