SEKTÖREL › Mazda'ya iki ödül birden!

Mazda'ya iki ödül birden!

28 Mayıs 2012 / 01:17 Mazda araştırmacıları, Otomotiv Mühendisliği alanında gösterdikleri başarılardan dolayı iki ödüle layık görüldü

Mazda'ya iki ödül birden!
Mazda Motor Corporation mühendisleri geçtiğimiz hafta Yokohama Kongre Merkezinde gerçekleştirilen 62. Japonya Otomotiv Mühendisleri Topluluğu (JSAE) ödüllerinde iki tane Teknolojik Gelişim Ödülü aldı. Bir grup Mazda mühendisi, dizel partikül filtresinin (DPF) performansını artırdıkları için; diğer grup da Mazda’nın yeni SKYACTIV-G benzinli motorunda rekor seviyede bir sıkıştırma oranına ulaştıkları ve yakıt tüketiminin iyileştirilmesi için sürtünmeyi azalttıkları için ödül aldı. JSAE ödülü, otomotiv mühendisliğinin gelişimine katkıda bulunan yeni ürünler veya teknolojilerin takdir edilmesi amacıyla verilmekte.

Ödüllerden biri, Mazda’nın termal dayanıklılık ve düşük sıcaklık performansı sağlayan tek-nanokatalizör teknolojisine verildi. Bu teknoloji, Mazda CX-5’te kullanılan yeni nesil SKYACTIV-D dizel motorunun DPF’sine uygulanmış.

İkinci Teknolojik Gelişim Ödülü de, içten yanma teknolojisinde yapılan devrim niteliğindeki iki başarıya verildi. Bu Mazda araştırmacıları grubu, yeni nesil yüksek verimliliğe sahip direkt enjeksiyonlu SKYACTIV-G benzinli motoru ile 14:1  gibi bir sıkıştırma oranına ulaştılar. Bu oran seri üretimi yapılan araç motorları için dünyanın en yüksek oranıdır. Bu ödül, mekanik sürtünme ve pompalama kaybının azaltılması yoluyla yakıt verimliliği konusunda elde edilen gelişmeleri de ödüllendirmektedir.

ÇOK OKUNANLAR