SEKTÖREL › Mazda'dan yeni bir teknoloji...

Mazda'dan yeni bir teknoloji...

29 Kasım 2011 / 20:44 Mazda, binek araçlar için dünyanın ilk kapasitör bazlı rejeneratif fren sistemini geliştirdi

Mazda'dan yeni bir teknoloji...
Mazda'nın yeni geliştirdiği, kapasitör bazlı rejeneratif fren sistemi ‘i-ELOOP’ adını taşıyor. Hızlanma ve frenlemenin sık sık olduğu fiili sürüş koşullarında, yakıt tüketimini yaklaşık %10 oranında azalttığı açıklanan ‘i-ELOOP’ sisteminin 2012 yılında Mazda modellerinde kullanılacağı belirtiliyor.

Mazda’nın rejeneratif frenleme sistemi, yüksek miktarda elektrik depolayabilen elektrikli bir komponent olan kapasitörü kullanıyor. Aküler ile karşılaştırıldığında, kapasitörlerin hızlı bir şekilde şarj veya deşarj edilebildikleri ve uzun süreli kullanımlarda bozulmaya karşı dayanıklı oldukları açıklanıyor. ‘i-ELOOP', yavaşladıkça aracın kinetik enerjisini etkin bir şekilde elektrik enerjisine dönüştürüyor ve elektrik enerjisini klima, ses sistemleri ve çeşitli diğer elektrikli komponentler için harcıyor.

‘i-ELOOP’ yeni bir 12V-25V değişken voltajlı alternatöre, düşük rezistanslı elektrikli çift katmanlı bir kapasitöre ve DC/DC dönüştürücüye sahip. ‘i-ELOOP’, sürücü gaz pedalından ayağını çektiği ve aracın yavaşlamaya başladığı andan itibaren kinetik enerjiyi depolamaya başlıyor. Değişken voltajlı alternatör, enerjiyi depolanmak üzere Elektrikli Çift Katmanlı Kapasitöre (EDLC) göndermeden önce, yüksek verimlilik için 25V elektrik üretiyor. Araç içinde kullanım için özel olarak tasarlanmış olan kapasitör, saniyeler içerisinde tamamen şarj edilebiliyor. DC/DC dönüştürücüsü, aracın elektrikle çalışan komponentlerine enerjiyi dağıtmadan önce voltajı 25V’den 12V’ye düşürüyor. Sistem ayrıca, gerekli olduğunda araç aküsünü de şarj ediyor. ‘i-ELOOP’  araç yavaşladığı zaman çalışıyor ve motorun elektrik üretmek için yakıta duyduğu ihtiyacı azaltır. Bunun sonucu olarak da, “dur-kalk” lı sürüş koşullarında yakıt tüketiminin yaklaşık %10 oranında azaldığı söyleniyor. ‘i-ELOOP’, motorun çalışmadığı süreyi arttırabilmek için Mazda’ya özgü ‘i-stop’ rölantide durdurma teknolojisi ile birlikte çalışıyor.

ÇOK OKUNANLAR