SEKTÖREL › Mazda CX-5 üretimi artıyor...

Mazda CX-5 üretimi artıyor...

04 Temmuz 2012 / 23:00 CX-5'in üretim adedindeki artış planı, SKYACTIV motorların yıllık üretim kapasitesini de etkiledi

Mazda CX-5 üretimi artıyor...
Mazda Motor Corporation yeni crossover modeli CX-5’in üretim kapasitesini yılda 200.000 adetten 240.000 adede çıkaracağını duyurdu. Dünyanın dört bir yanındaki tüm ülkelerde CX-5 modeline olan yoğun talebe karşılık vermek için gerçekleştirilecek bu artış, 2 Nolu Ujina fabrikasının üretiminin 1 Nolu Ujina fabrikasını da kapsayacak şekilde artırılması ile gerçekleştirilecek. Seri üretim hattı üzerinde yapılacak yükseltmeler Mazda’nın Monotsukuri Innovation  adı verilen üretim sistemi yeniliğine dayanacak ve 1 Nolu Ujina fabrikasında yeni nesil SKYACTIV ürünlerinin üretiminin beklenenden daha erken gerçekleşmesini sağlayacak.

Şubat ayında satışlar başladığından beri, Mazda ilk tahminlerin çok üzerinde CX-5 siparişi aldı ve 2012 mali yılı için yıllık global satış hedefini 160.000’den 190.000 adede yükseltti.

Mazda’nın başkanı ve CEO’su Takashi Yamanouchi konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerden CX-5’in gördüğü büyük ilgi için minnettarım. CX-5’in üretim kapasitesi artışı, beklemede olan müşterilere araçlarını mümkün olan en kısa sürede teslim etmek için çok çalıştığımızı gösteriyor. Ayrıca, bu artış, yeni nesil SKYACTIV ürünlerini 1 Nolu Ujina fabrikasında üretmemizi sağlayan esnek bir üretim sistemi oluşturmamıza da yardımcı olacak. Bu durumun, Mazda’nın otomobil üretimi süreçlerinin optimizasyonu konusunda dengeli bir ilerleme kaydettiğini gösterdiğine inanıyorum.”

Mazda SKYACTIV motorlarının yıllık üretim kapasitesini ikiye katlayarak 800.000 adede çıkaracak. Fabrika SKYACTIV-D dizel motorlarını ve SKYACTIV-G benzinli motorlarını üretiyor. Kapasite artışının nedeni, şirketin SKYACTIV teknolojilerine sahip olan araçlara olan giderek artan talebi karşılamak istemesi olarak açıklanıyor.

Mazda, Mart 2016’da sona eren mali yılda global olarak 1.700.000 adet satış yapmayı planlıyor. SKYACTIC teknolojisine sahip olan modellerin toplam satışların yüzde 80’ini oluşturması bekleniyor.

ÇOK OKUNANLAR