YENİ MODELLER › Maserati Quattroporte

Maserati Quattroporte

13 Aralık 2012 / 20:16 Şimdiye kadar üretilmiş olan en güçlü ve en hızlı Quattroporte yollara çıkıyor

Maserati Quattroporte
Maserati Quattroporte'nin altıncı nesli yollara çıkıyor. 2013 yılının Ocak ayından itibaren ülkemizde satışına başlanacak olan yeni Quattroporte, yerini aldığı modelden 20 cm daha uzun bir gövdeye sahip. Mevcut modele göre 100 kilogram daha hafif olan yeni Maserati Quattroporte'nin, düşen ağırlığı ve yepyeni motoruyla yüzde 20 daha ekonomik olduğu açıklanıyor.

Yeni Maserati Quattroporte’nin kalbinde Maserati mühendisleri tarafından tasarlanan ve Ferrari fabrikasında üretilen son teknoloji ürünü 8 silindirli 3.8 litrelik, çift turbolu motor yer alıyor. Maserati patentli bu yeni benzinli motor, daha küçük hacimli olmasına rağmen önceki nesilde kullanılan 4.7 litrelik motordan yüzde 18 daha fazla güç üretirken yüzde 39 daha fazla tork değerine ulaşıyor. Gücünü yola 8 ileri ZF otomatik şanzımanla aktaran yeni Quattroporte, 530 beygir güç ve 710 Nm tork değerleri sunuyor. Çift turbolu V8 motoruyla 0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamladığı açıklanan Quattroporte'nin maksimum hızı ise 307 km/s olarak veriliyor.

2013'te 10 adet Quattroporte satışı hedefleniyor
Araç daha yollara çıkmadan Türkiye’den 1 sipariş aldıklarını dile getiren FerMas Oto Satış ve Pazarlama Müdürü Ferhat Albayrak, “2013 yılında Türkiye’de toplam 10 adet yeni Maserati Quattroporte satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz, sürprizlere de hazırlıklıyız” açıklamasında bulundu. Albayrak, 2005 yılından bu yana Türkiye’de 36 adet Maserati Quattroporte satıldığını vurgularken, yeni modelden sadece ilk yılında 10 adet satmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Yeni Maserati Quattroporte’nin rakiplerine kıyasla daha uzun bir model olduğuna dikkat çeken Albayrak, “Maserati, uzun bir aradan sonra yeni Quattroporte modeliyle “şoförlü kullanım” karakterini yeniden ön plana çıkarıyor. Yeni Maserati Quattroporte aynı zamanda yeni Maserati sedanlarının ilk habercisi olması bakımından da büyük öneme sahip. Yeni modelimizin etkisiyle 2013 yılında Türkiye’de yıllık satışımızı 30 adede çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Ferhat Albayrak ayrıca, Maserati’nin bir yılda, dünya genelinde 5 bin adet araç satışı gerçekleştirdiğini hatırlatarak “2015 yılında Maserati, tüm dünyada yılda 50 bin adet Maserati satışı hedefliyor. Bu satış gücü birbiri ardına pazara sunulacak 3 yeni model ile gerçekleştirilecek. Fiat’ın 2009’da satın aldığı İtalya’daki Bertone fabrikasında imal edilecek olan ve şimdiye kadar gerçekleştirilen 800 milyon Euro’luk yatırımın ilk meyvesi olan yeni Quattroporte, Maserati’nin katlanarak büyüme hedefinin en önemli ilk adımıdır” açıklamasını yaptı.

ÇOK OKUNANLAR