SEKTÖREL › Makyajlı Punto bayilerde...

Makyajlı Punto bayilerde...

27 Ocak 2012 / 15:39 Tasarımı yenilenen Fiat Punto, 32.330 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye pazarına sunuldu

Makyajlı Punto bayilerde...
2006 yılından bu yana ülkemizde 47 bin adetten fazla satılan Fiat Grande Punto ve Fiat Punto EVO model ailesinin yerini alan Fiat Punto, 32.330 TL’den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla sunuluyor. Ülkemizde ikisi turbodizel olmak üzere toplam 4 motor ve 3 farklı donanım seçeneğiyle satışa sunulan yeni Fiat Punto’da isteğe bağlı olarak Dualogic otomatik şanzıman da tercih edilebiliyor.

Yeni Fiat Punto’nun Pop adı verilen yeni standart donanım paketinde; ABS+EBD, ön sürücü ve yolcu havayastıkları, direksiyondan kumandalı radyo/ CD ve MP3 çalarlı müzik sistemi, manuel klima, gündüz farları, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve Start & Stop sistemi yer alıyor. Easy adı verilen yeni ara donanım paketindeyse bunlara ek olarak; gövde rengi aynalar ve kapı kolları, koyu zeminli ön farlar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu, 15 inç’lik alaşım jantlar ve bir güvenlik öğesi olarak dikkat çeken viraj içini aydınlatan ön sis farları gibi ekipmanlar standart olarak yer alıyor. Lounge adı verilen en üst donanım paketinde ise çift bölgeli otomatik klima, perde havayastıkları, park sensörü, Blue&Me sistemi, hız sabitleyici ve elektrikli arka camlar gibi donanımlar standart olarak sunuluyor.

Farklılık ön tasarımda ve donanımda
Yeni bir yüze sahip olan Fiat Punto, tampon ve petek desenli ızgara bölümlerinde yapılan değişikliklerle dikkat çekiyor. Ön bölümdeki değişime paralel stop lambalarında da yine beyaz renkli lens kullanılmaya devam edilmiş. Fiat Punto EVO’yla birlikte evrim geçiren gösterge paneli ve tasarımı değişen orta konsol gibi unsurlar, Fiat Punto’da yapısını korumaya devam ederken, iç mekan malzemesinde ve koltuk döşeme seçeneklerinde değişikliklere gidilmiş.

Yeni Punto, Lounge donanım versiyonunda isteğe olarak sunulan renkli bir dokunmatik ekran üzerinde telefon, navigasyon ve bilgi işlevlerini yürütülmesini sağlayan, entegre bilgi-eğlence sistemi “Blue&Me–TomTom” ile dikkat çekiyor. Sistem, TomTom ile Fiat Grubu arasında meydana getirilen ortaklığın bir ürünü ve Magneti Marelli ile birlikte geliştirilen Blue&Me sistemi sayesinde yeni Fiat Punto’nun diğer sistemleriyle de bütünleşmekte. Bununla birlikte yeni sistem ayrıca sürüş stiliyle ilgili anlık bilgi veren ve tüketimi ideal konuma getirmeye yönelik faydalı önerilerde bulunan “eco:Drive Info (Ekolojik Sürücü Bilgisi)" sistemini de içeriyor.

Azalan tüketim ve emisyonların yanında yeni Fiat Punto, dur–kalk şeklinde ilerleyen trafikte motoru kapatan ve yeniden çalıştıran Start&Stop sistemine de sahip. Yeni Euro 5 benzinli ve dizel motorlarının tamamında sunulan bu donanım, verilen bilgiye göre yakıt tüketimini ve emisyonu şehir sürüşünde %10’a varan oranlarda ve NEDC tip sürüş çevriminde ise % 3,5 oranında azaltıyor. Buna ek olarak, Start&Stop sistemine bağlı Vites Değişim Göstergesi (Gear Shift Indicator /GSI) de, sürücülere ne zaman vites değiştirmeleri gerektiğine dair tavsiyede bulunuyor.

ÇOK OKUNANLAR