YENİ MODELLER › LR Range Rover

LR Range Rover

09 Eylül 2012 / 16:51 Daha hafif bir gövde yapısına sahip olan Range, artık daha modern, ekonomik ve performanslı...

LR Range Rover
Range Rover ailesinin dördüncü nesli gün ışığına çıktı. Bir önceki modelde yer alan çelik yapıya nazaran %39 daha hafif olan ve 420 kg’ye kadar ağırlık tasarrufu sağlayan devrim niteliğinde tamamen alüminyum gövdeye sahip olan yeni Range, bu özelliklere sahip ilk arazi aracı olma özelliğini taşıyor.

Aracın, hafif alüminyum platformu; yakıt tasarrufu ve düşük CO2 emisyonunun  yanı sıra performans ve çeviklik konusunda ciddi bir gelişmeyi de beraberinde getirmiş. Güçlü ve sağlam gövdesine ek olarak, bütünüyle yenilenmiş alüminyum ön ve arka şasi tamamıyla yeni dört köşeli havalı süspansiyon ile geliştirilmiş. Range Rover’a özgü lüks sürüş deneyimi korunurken, aracın yol tutuşu ve çevikliğinin önemli ölçüde iyileştirildiği açıklanıyor.

Land Rover Global Marka Direktörü John Edwards konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Yeni Range Rover, aracın lüks, performans ve her arazi yapısına uygun olan eşsiz karakterini koruyor. Tamamen yenilenmiş tasarımı ve devrim niteliğindeki hafif yapısı, bize lüks araç müşterileri için sürüş deneyimini üstün konfor, zarafet ve yol tutuş özellikleriyle bir adım ileriye taşıma imkânı sunuyor.”

Daha modern bir tasarım
Yeni Range Rover yerini aldığı modelden daha modern ve zarif bir görünüm sunuyor. Bunun yanında bir Range Rover olduğunu da daha ilk bakışta belli ediyor. Yeni Range'in kabininin de kullanıcısına kendini özel hissettirmek için tasarlandığı belirtiliyor. İhtişamlı iç mekan, ayırt edici Range Rover tasarım çizgilerini barındırırken, sadece en iyi deri ve kaplamalarla şekillendirilmiş.  Executive Class koltuk paketi seçeneğiyle, arka koltuktaki yolcuların konforu 118 mm daha fazla diz mesafesi ile artırılmış. Bunun yanında konfora yönelik olarak da önemli iyileştirmeler olduğu söyleniyor. Yeni süspansiyon yapısı, çok daha lüks sürüş konforu sağlarken, titizlikle geliştirilmiş gövde yapısı ile ön ve yan camların akustik laminasyonu gürültü seviyesini önemli ölçüde azaltmış.

Otomobilde tasarımın yanı sıra önemli yenilikler de bulunuyor. Land Rover’ın mevcut sürüş şartlarını analiz eden ve araziye göre en uygun sürüş ayarlarını otomatik olarak seçen Terrain Response® sisteminin yeni nesli de bu yenilikler arasında. Yeni model, dayanıklılık ve güvenilirliği sağlamak amacıyla, geliştirme ekibi araçlarıyla 18 aydan daha uzun süre, 20’den fazla ülkede zorlu hava ve yol koşullarında milyonlarca mil yol yaparak Land Rover’ın zorlu yol ve arazi testleri ile gelişim sürecine tabi tutulmuş.

Eşsiz performans ve düşük CO2 emisyonunu bir arada sunduğu açıklanan yeni Range Rover, rafine V8 benzinli motor, TDV6 ve TDV8 dizel motor seçenekleriyle müşterilerin beğenisine sunulacak. Motor seçenekleri pazara göre farklılık gösterecek. Land Rover’ın Birleşik Krallık’taki geliştirme merkezlerinde tasarlanan ve mühendisliği yapılan yeni Range Rover, düşük enerjili alüminyum gövde konstrüksiyon teknolojileri kullanılarak, Solihull’daki yeni ve son teknoloji üretim tesisinde üretilecek.

ÇOK OKUNANLAR