MOTORSPORLARI › Le Mans'da zafer Audi'nin...

Le Mans'da zafer Audi'nin...

20 Haziran 2012 / 02:32 R18 e-tron quattro, benzinli ve dizel araçları geride bırakarak Le Mans'ı kazanan ilk hibrit araç oldu

Le Mans'da zafer Audi'nin...
Audi, 16-17 Haziran’da Fransa’daki Sarthe pistinde düzenlenen efsanevi 'Le Mans 24 Saat' yarışında bir devrim gerçekleştirdi ve bu kez e-tron teknolojisi ile adını tarihe yazdırdı. Audi, dünyanın en büyük ve önemli marka takımlarının 24 saat durmadan yarıştığı Le Mans yarışında bir hibrit araç ile zafere ulaşan ilk marka ve takım oldu.

Alman pilot Andre Lottere, hibrit R18 e-tron quattro ile pole pozisyonda başladığı yarışı 24 saat sonra en önde kazanarak, Audi’nin hibrit ve elektrikli motor teknolojisinin geldiği son noktayı gözler önüne serdi. Bu zafer ile Audi, son 13 yılda 'Le Mans 24 Saat' yarışında 10’uncu birinciliğini kazanmış oldu. Audi R18 quattro, 2006’da bu yarışı kazanan ilk dizel araç olmuştu. Hibrit R18 e-tron quattro’nun zaferini pist kenarından izleyen Audi A.G CEO’su Rupert Stadler, “Dünyanın en ünlü dayanıklılık yarışı olan Le Mans’daki bu başarıyla, araçlarımızın teknolojik gelişmeleri ve mühendislerimizin uzmanlıkları bir kez daha gözler önüne serildi. Ultra hafiflik tasarımı ile e-tron quattro çalışmalarını birleştiren bir teknolojinin, ilk kez denendiği platformda, ilk yılda kazandığı başarının bizim için anlamı çok büyük” diye konuştu.

R18 e-tron quattro, ultra hafiflik tasarım felsefesi, e-tron elektrikli motor teknolojisi ve quattro ile Audi’nin tüm üretim felsefesini birleştiriyor. Audi R18 e-tron quattro’nun 3.7 litrelik V6 TDI dizel motoru 510 bg güç üretiyor. Dizel motor, gücü arka tekerleklere aktarırken, ön tekerlekler de kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Yarış anında araçta oluşan ani frenlemelerle açığa çıkan kinetik enerji, ön tekerleklerdeki jeneratörler yardımı ile elektrik enerjisine dönüşüyor. Daha sonra bu elektrik motoru, hızlanma tekrar başladığında kısa bir süre içinde araca 204 bg’lik ek bir güç sağlıyor.

İLK ÜÇ SIRA AUDI'NİN
Le Mans’da ikisi R18 E-tron quattro, ikisi de elektrik motorsuz ikizi olan R18 ultra olmak üzere 4 araç ile yarışan Audi, ilk üç sırayı kimseye kaptırmadı. André Lotterer - Marcel Fässler - Benoît Tréluyer’den oluşan ekip, R18 e-tron quattro ile birinci olurken, yine R18 E-tron quattro ile mücadele eden Tom Kristensen - Dindo Capello - Allan McNish ekibi ikinci sırada yer aldı. Oliver Jarvis - Marco Bonanomi - Mike Rockenfeller ise dizel Audi R18 quattro ile üçüncü oldu. 

ÇOK OKUNANLAR