GÜNDEM › Land Rover, 70. yıl kutlamalarını başlattı

Land Rover, 70. yıl kutlamalarını başlattı

02 Mayıs 2018 / 17:13 Land Rover, 70 yıllık maceranın ardından bir kez daha Defender’ı yeni yüksekliklere taşıdı

Land Rover, 70. yıl kutlamalarını başlattı

Defender'ın ilk kez tanıtılmasının üzerinden geçen 70 yılın şerefine Fransa Alpleri'ndeki bir dağın yamacına 250 metreye yayılan dev bir Defender çizimi yapıldı. Kar üzerine çizilen bu benzersiz sanat eseri, orijinal Land Rover’ın 1948 Amsterdam Otomobil Fuarı’nda ilk kez dünyaya tanıtılmasından tam 70 yıl sonra, 30 Nisan’daki Dünya Land Rover Günü’nü duyurmak üzere yaratıldı.

Bu dev çizim, Rover’ın Mühendislik Direktörü Maurice Wilks’in orijinal Land Rover'ın şeklini Red Wharf Körfezi’nin kumlarına çizdiği ve fikrini Rover’ın Yönetim Direktörü olan kardeşi Spencer’a teklif ettiği anı hatırlatma amacı taşıyor. Bizim Defender olarak bildiğimiz bu vizyoner tasarıma “Land Rover” adı verilmişti.

Jaguar Land Rover CEO’su Prof Dr Ralf Speth şunları söyledi: “Land Rover, tüm dünyada tanınan simge olmuş bir markadır ve Defender’ın çizgileri daha ilk bakışta kendisini belli etmektedir. 70 yıl olması özel bir durum ve bunu yıl boyu kutlayarak Land Rover'ın 'Above and Beyond' ruhunu simgeleyen ve dünyanın bu çok sevdiği SUV araçlarının ardındaki insanları onurlandıracağız.”

Land Rover, hayranlarını Dünya Land Rover Günü’nde gerçekleşecek online yayındaki kutlamalara katılmaya davet ediyor. Seri, Land Rover ve Defender’ın köklerinden 1970’te Range Rover ve 1989’da Discovery’nin piyasaya sunulmasına kadar dünyanın en sevilen 4x4’lerinin ve Land Rover’ın öncü teknolojilerinin yaratılmasına yardımcı olan kişiler, programın yıldızlarını oluşturuyor.

Yürüyerek geometrik çizimler yaratma konusunda uzman olan kar sanatçısı Simon Beck, Fransa Alpleri’ndeki La Plagne’de 2.700 metre yükseklikte sıfırın altındaki sıcaklıklarda Defender silüeti çizerek kutlamaları başlatmış oldu. Beck yüksek rakımda Defender silüeti çizmek için Fransız Alpleri’nde 20.894 adım attı ve 16,5 km yürüdü. Beck: “Karda yarattığım eserler için dayanıklılık, dikkat ve güç gerekiyor ve tüm bu özellikleri Defender ile paylaşıyoruz. Simge olmuş şekli oldukça klasikleşmiş ve tüm dünyada hemen tanınıyor. Bu şimdiye kadar yaptığım tanıması en kolay sanat eseri olmalı” dedi.

ÇOK OKUNANLAR