YENİ MODELLER › Lancia Ypsilon

Lancia Ypsilon

17 Şubat 2011 / 01:45 Lancia'nın küçük sınıftaki modeli Ypsilon'un yeni nesli, 5 kapılı gövde tipiyle gün ışığına çıktı

Lancia Ypsilon
Lancia Ypsilon'un yeni nesli, 25'inci doğumgününde yüzünü gösterdi. Güncel Ypsilon 3 kapılı bir gövdeyle sunulurken yeni model 5 kapılı bir gövdeyle ortaya çıktı. Sadece 3.84 metre uzunluğunda olan otomobil, 5 kapılı olmasına rağmen, gizli arka kapı kolları sayesinde 3 kapılı bir otomobil gibi görünüyor.

Lancia’nın yeni afacanı Start &Stop, Blue&Me, TomTom Live, akıllı yakıt sistemi, Magic Parking gibi birçok teknolojiyi de bünyesinde barındırıyor. Xenon ampullerine sahip iri farları ve büyük krom ön ızgarasıyla asil bir görünüm sunan Ypsilon, krom kapı kollarıyla ve sis farları çevresiyle cam çizgisinde kullanılan krom detaylarıyla seçkinlik hissini daha yukarıya taşıyor. Ypsilon'un ağabeyi Delta’ya bir hayli benzeyen arka bölümündeyse bumerang formlu LED stoplar dikkat çekiyor.

Otomobilin iç mekanında kullanılan malzemelerin genellikle yumuşak ve kaliteli, işçiliğinse özenli olduğu belirtiliyor. Arka koltukların yapısı sebebiyle boyu hayli kısa olan otomobil için arka diz mesafesine ayrı bir önem verildiği görülüyor. İç mekandaki gürültü oranı da 2 db aşağı çekilmiş. Ypsilon, farklı trim/karoser renkleri ve ilave aksesuarlarla 600’e yakın kombinasyon sunuyor.

İki benzinli, bir de turbodizel üniteyle sunulacak olan Ypsilon, bu motorlarla çevreyi de daha az kirletmeyi hedefliyor. 8 supaplı 1.2 litre benzinli motor 69 bg güç üretirken, Start&Stop sistemi sayesinde yakıt tüketimini de aşağı çektiği açıklanıyor. Ayrıca DFN yarı otomatik şanzımanlı 0.9 litre hacmindeki TwinAir  benzinli motor, 85 bg güç üretirken 2000 devirde 145 Nm tork değeri sunuyor. ECO düğmesine basıldığında torku 100 Nm’ye inen bu motorun, böylece daha az yakıt tükettiği açıklanıyor. 1.3 Multijet turbodizel motorsa 95 bg güç ve 1500 d/d’de 200 Nm tork üretiyor. Yeni Ypsilon'un ayrıca bir de LPG'li versiyonu bulunacak.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR