KONSEPT › Lancia Stratos

Lancia Stratos

04 Şubat 2011 / 00:36 Lancia'nın ralli efsanesi Stratos günümüze uyarlandı. Otomobil, F430 Scuderia şasisini kullanıyor

Lancia Stratos
Lancia'nın ilk kez 1970 yılında Torino Otomobil Fuarı'nda tanıttığı ve yol kullanımı için sadece 492 adet ürettiği efsanevi Stratos modeli yıllar sonra yeniden yollara çıkıyor. 1974 yılında ilk Dünya Ralli Şampiyonluğu unvanını elde eden Stratos'un modern versiyonu, özel girişimci Michael Stoscheck ve Fenomenon tasarım şirketinin sahibi Christian Hrabalek'in çabaları sonucundan Pinifarina tarafından üretildi. Orijinal modele sadık kalınarak tasarlandığı gözlerden kaçmayan Stratos, kısaltılmış F430 şasisi üzerine geliştirilmiş ve Ferrari'nin V8 motoruyla donatılmış.

Beygir gücü başına 2.2 kg'lik dikkat çekici bir ağırlık/güç oranına sahip olduğu açıklanan Stratos'un ön ve arka ağırlık dağılımının da 50:50 olduğu belirtiliyor. Sadece bu rakamlar bile aracın neler snabileceği hakkında fikir vermeye yetiyor. Orijinal Stratos'u andıran karbon-fiber kafes gövdeye sahip olan modern Stratos'un yüksek bir rijidite sunduğu da verilen bilgiler arasında bulunuyor.

Ticari olmadığı ve sadece bir defaya mahsus üretildiği belirtilen Stratos geçtiğimiz günlerde Fiat'ın ünlü test pisti Balocco'da görücüye çıktı. 3 ay içinde Fransa'daki Paul Ricard Pisti'nde resmi tanıtımının yapılması planlanan otomobilden yaklaşık 25 adetlik küçük çaplı bir parti üretilmesi bekleniyor.

ÇOK OKUNANLAR