KONSEPT › Lamborghini Sesto Elemento

Lamborghini Sesto Elemento

04 Şubat 2011 / 20:57 Lamborghini'nin karbonfiber gövdeli bombası Sesto Elemento, geleceğin hafif gövdeli Lambo'su hakkında fikir veriyor

Lamborghini Sesto Elemento
Lamborghini, yeni konsept çalışması Sesto Elemento ile gelecek planlarını gözler önüne serdi. Lamborghini'nin Boeing ile ortak çalışmalarından ortaya çıkan yeni bir karbon üretim tekniğiyle geliştirilen otomobil 1000 kg'den daha hafif bir gövdeye sahip. Bu da 570 bg gücünde atmosferik V10 motorla donatılan aracın, yüksek bir güç/ağırlık oranına sahip olduğu anlamına geliyor. Araçta, 6-ileri e-gear şanzımanın geliştirilmiş bir versiyonu, viskoz kavramalı bir dört tekerlekten çekiş sistemi ve kendinden kilitlemeli arka diferansiyele görev verilmiş.

Sesto Elemento'nun tüm ön şasisi, tüm karoser panelleri ve ön çarpışma kutuları komple karbonfiber plastikten (CFRP) yapılmış. Şaşi tüpleri, karbonfiber ve sıkıştırılmış plastikten yapılan araçta sheet-moulded composite (SMC) olarak adlandırılan yeni bir teknoloji kullanılıyor. Sesto Elemento'nun koltukları bile karbon şasinin bir parçası. Şasiye yapıştırılmış ince minderler koltukları oluşturuyor ve sürüş pozisyonu, direksiyon ve pedalların öne-arkaya ve aşağı-yukarı hareketleriyle ayarlanıyor. Sesto Elemento'daki karbon kullanımı sadece bunlarla da sınırlı değil. Otomobilin jantları, süspansiyonu ve egzozu bile karbondan yapılmış. Tüm bu karbon kullanımı sayesinde ağırlığı 1 tonun altına inen aracın 0-100 km/s hızlanmasını sadece 2.5 saniyede tamamladığı açıklanıyor ve düşük ağırlığın emisyon oranını da ciddi oranda düşüreceği belirtiliyor. Sesto Elemento, markanın gelecek nesil Murcielago ve Gallardo modellerinde de bolca karbonfiber kullanacağının sinyallerini veriyor.

ÇOK OKUNANLAR