YENİ MODELLER › Lamborghini Gallardo Spyder Performante

Lamborghini Gallardo Spyder Performante

04 Şubat 2011 / 23:05 Performante adıyla sunulan bu Gallardo, karbonfiber parçalarla daha hafif bir gövdeye sahip

Lamborghini Gallardo Spyder Performante

Lamborghini Gallardo LP 570-4 Spyder'ın 'Performante' versiyonu standart Spyder'dan 65 kg daha hafif bir otomobil. 1485 kg'lik Spyder Performante'daki bu fark, karbonfiberden yapılan dış ve iç bileşenlerden ve hafif jantlardan kaynaklanıyor. Otomobilin hem kaportası hem de şasisi alüminyumdan üretilirken; yumuşak tavanı kaplayan geniş panel, arka spoyler, eşikler, difüzör, gövde altı kaplamasının bazı kısımları ve dikiz ayna yuvaları içinse karbonfiber tercih edilmiş. Gallardo Spyder Performante'nin Gallardo Superleggera'nınkilerle aynı olan hafif 19 inç jantları da 13 kg ağırlık tasarrufu sağlıyor.

Gallardo Spyder ile kıyaslandığında, gövdedeki değişikliklerin tamamı aerodinamik etkiyi de arttıracak şekilde yapılmış. Hava tüneli uzmanlarıyla yakın çalışma içinde olan Lamborghini'nin Centro Stile merkezinde görev yapan tasarımcılar ön tamponu yeniden tasarlamışlar. Ön bölüm, daha fazla hava girişi için çerçevelere derin olarak oyulmuş üç boyutlu elementler, V şekilli burun, LED gündüz ışıkları ve siyah elementlerle daha agresif bir görünüm sunuyor.

Verilen bilgiye göre; kullanılan karbonfiber parçaların tamamı, tasarruf edilen 65 kilogramın yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor. Mühendisler, iç mekânda da ağırlığı mümkün olduğu kadar azaltmayı amaçlamışlar. Merkezi tünel kaplaması, kapı panelleri ve e-gear şanzıman kolunun çevresi karbon fiberden yapılmış. Bu materyal ayrıca spor koltukların iskeletlerinde de kullanılmış.

Spyder Performante'nin kaputunun altındaysa 570 bg güç ve 540 Nm tork üreten 5.2 litrelik V10 motor görev yapıyor. Standart olarak e-gear şanzımanla sunulan otomobil, sürekli dört tekerlekten çekiş sistemine sahip. Bu kombinasyon, üstü açılabilen LP 570-4 Spyder Performante'nin 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3.9 sn tamamlamasını ve 324 km/s maksimum hıza ulaşabilmesini sağlıyor.

ÇOK OKUNANLAR