YENİ MODELLER › Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster

14 Kasım 2012 / 02:30 Lamborghini'nin heyecan verici Aventador'u kabinini rüzgar ve güneşle buluşturuyor

Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster
2011 yılının yazında tanıtımı gerçekleştirilen ve şimdiden 1.300 adeti geçen bir satışa ulaşan Lamborghini Aventador’un üstü açık versiyonu duyuruldu. Çıkarılabilir tavanından motor kapağına kadar uzanan üst kısmı, yeni tasarlanmış geometrik hatlarıyla dikkat çeken bu otomobilde, 6 kiloluk iki parçadan oluşan karbonfiber bir tavana yer verilmiş. Kolaylıkla çıkarılabildiği belirtilen bu parçalar, üstü açık sürüşlerde Aventador’un ön bagaj bölmesine yerleştirilebiliyor.

Aventador Roadster’da bazı görsel farklılıklar da bulunuyor. Otomobilin arka sütunu, çıkarılabilir tavanı tam anlamıyla desteklemek, otomatik yolcu koruma sisteminin işini kolaylaştırmak ve motor bölmesine daha fazla hava girişi sağlamak amacıyla yeniden tasarlanmış. Roadster’ın motor kapağının Coupé’ninkinden farklı olduğu ilk bakışta fark ediliyor. Yeni tasarım, motoru soğutmayı, yağmur suyunu en iyi şekilde tahliye etmeyi ve tabi ki, V12 motorun güzelliğini ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Yeni Lamborghini Aventador LP 700-4 Roadster’ın gövdesi iki renk tonundan oluşuyor. Ön cam direği, tavanın iki parçası ve kanatlara kadar olan arka cam bölgesi parlak siyah renge boyanmış. Roadster’ın satışa sunulduğu renklere, son derece açık bir metalik mavi renk olan Azzuro Thetis de ekleniyor. Işığın açısıyla değişen Azzuro Thetis’in rengi, 1968 Miura Roadster’ın olağanüstü güzellikteki renk tonunu hatırlatıyor. Son olarak, Aventador LP 700-4 Roadster, cesur ve agresif görünümlü, 20/21 inç yeni Dion jantlarla sunuluyor. Bu hafif alaşım jantların, standart bir jant setiyle kıyaslandığında, aracın ağırlığını 10 kg azalttığı verilen bilgiler arasında.

Ve performans… Aventador LP 700-4 Roadster 0-100 km/s hızlanmasını sadece 3 saniyede tamamlıyor ve 350 km/s maksimum hıza erişebiliyor. Otomobil merkezi konumlu 700 bg gücünde V12 motora, 7-ileri ISR şanzımana ve itici milli süspansiyona sahip. Roadster’ın V12 motorunda, motor kısmi kapasiteyle çalışırken devreye giren bir silindir deaktivasyon sistemi de yer alıyor. Stop & Start sisteminde yer alan ve supercaps olarak bilinen yüksek performanslı kapasitörler gerektiğinde motoru devreye sokabiliyor. Bu, süperspor otomobil segmentinde tam anlamıyla bir ilk olarak öne çıkıyor.

ÇOK OKUNANLAR