MOTORSPORLARI › Kubica, WRC’de Pirelli’nin İzmit’te ürettiği lastiklerle yarışıyor

Kubica, WRC’de Pirelli’nin İzmit’te ürettiği lastiklerle yarışıyor

29 Ocak 2015 / 18:32 Dünya Ralli Şampiyonası’na 2014’te lastik tedarikçisi olarak geri dönen Pirelli, 2015’te Kubica’yla birlikte başarı hedefliyor

Kubica, WRC’de Pirelli’nin İzmit’te ürettiği lastiklerle yarışıyor

Geçtiğimiz yıl ralli etaplarına dönen Pirelli, 2015 Dünya Ralli Şampiyonası’nda iddialı bir takım ve iddialı bir pilotla yer alıyor.

21-25 Ocak tarihlerinde Monte Carlo Rallisi ile start alan WRC’de Robert Kubica, Ford Fiesta RS model aracı ve Pirelli lastikleriyle şampiyonluk mücadelesi veriyor. Monte Carlo Rallisi’nde fren arızası sebebiyle yarışı tamamlayamayan Kubica, 12-15 Şubat’ta İsveç’te gerçekleştirilecek yarışta podyum için yarışacak.

WRC’de bu sezon başka pilotlar da Pirelli’yi tercih etti; Çek Cumhuriyeti’nden Martin Prokop ile 2014 yılında WRC2’de birçok kez birincilik kürsüsüne çıkan, bu yıl WRC’de yarışan Lorenzo Bertelli de Pirelli lastiklerini tercih eden diğer pilotar olarak dikkat çekiyor.

Pirelli’nin İzmit’te üretilen ralli yarış lastiklerinin yer aldığı 2015 Monte Carlo Rallisi’nde, lastik adetleri değişim başına beş lastik ve buna ek olarak stepneler ise dört adede düşürüldü. Ancak, pilotları daha fazla çalışmaya teşvik etmek amacıyla test sırasında kullanılacak lastiklere herhangi bir kısıtlama getirilmedi. Dünya Ralli Şampiyonası pilotları, 82 seçenek içinden toplamda 34 adet lastik kullanabiliyor ve lastik markaları, sezon başlamadan bir adet asfalt kullanımına uygun sert ve yumuşak bileşenli lastik ile yine bir adet toprak yol kullanımına uygun sert ve yumuşak bileşenli lastik kaydedebiliyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR