SEKTÖREL › Kirlettiğin kadar vergi öde!

Kirlettiğin kadar vergi öde!

12 Mart 2013 / 15:42 ÖTV ve MTV’de çevreyi kirlettiğin kadar vergi öde dönemi başlıyor. İşte detaylar...

Kirlettiğin kadar vergi öde!
Maliye Bakanlığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi'nde (ÖTV) Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin kullandığı emisyon oranına göre hesaplama yolunda yeni bir çalışma başlattı. Maliye Bakanlığı, Bakan Mehmet Şimşek'in talimatı ile çevrenin korunması ve yüksek teknolojinin teşvik edilmesi amacıyla motorlu taşıtlardaki MTV ve ÖTV sistemi, araçların çevreyi kirlettiğ kadar vergi ödemesini esas alıyor.

AB ÜLKELERİ ESAS ALINACAK
Çalışmaya göre, halen silindir hacmi ve yaşı esas alan Motorlu Taşıtlar Vergisi sistemi, gerekirse bu kalemlerde yeni bir düzenleme yapılarak indirime gidilebilecek ve emisyon salımı vergisi daha yüksek tutulabilecek. Çalışmada, AB üyesi ülkeler başta olmak üzere çeşitli ülkelerin bu konudaki uygulamalarının tek tek tarandığı ve Almanya ile İngiltere'nin model ülke olarak alındığı belirtiliyor.

YENİ ARAÇLARI KAPSAYACAK
Çalışmanın yasalaşması halinde, motorlu araçların vergilendirilmesinde aracın emisyon oranı da dikkate alınacak. Fakat yeni uygulama piyasada olan ve stoklarda bulunan taşıtları kapsamayacak. Uygulamanın başladığı tarihten sonra üretilen araçları kapsayacak.

GELECEK NESİLLER HEDEFLENİYOR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de, çalışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada: "Bir taraftan araçlar arası vergilendirmede adaletli olmak, bir yandan da sorumlu bir vatandaş olarak çevrenin daha az kirlenmesini istiyoruz. Sadece bu uygulama bile temiz çevreye büyük katkı sağlayacak. Ayrıca yüksek teknoloji üretimini teşvik edecek. Vergiyi artıralım daha çok gelir sağlayalım kaygısı taşımıyoruz. Gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak da çok önemli."dedi.

ÇOK OKUNANLAR