YENİ MODELLER › Kia Rio

Kia Rio

14 Şubat 2011 / 00:11 Kia’nın B segmentindeki temsilcisi Rio’nun ilk resmi fotoğrafları basına dağıtıldı

Kia Rio
Ülkemizde özellikle dizel üniteye sahip versiyonları ilgi gören Rio'nun yeni nesli, yakında piyasaya çıkacak olan minik Picanto'ya oldukça benziyor. Kia’nın yeni tasarım anlayışının son temsilcisi olan yeni Rio selefine oranla çok daha sportif bir görünüm sunuyor. Toplam uzunluğu 55 mm, genişliği 25 mm artan otomobilin yüksekliğiyse 15 mm azaltılarak dinamik ve yola hakim bir görünüm kazandırılmış. Dingil mesafesindeki 70 mm’lik artışsa aracın daha geniş bir kabine sahip olacağının bir göstergesi niteliğinde.

Tamamen yenilenen Rio'nun ön yüzünde ince tasarımlı radyatör ızgarası, LED teknolojisine sahip çekik ve bir hayli büyük olan farlar dikkat çekici detaylar olarak çıkıyor karşımıza. Yüksek cam çizgisi, aracın sportif tasarım diline katkı sağlıyor. Arkadan bakıldığındaysa iri stoplar ve küçük tutulan cam alanı dikkat çekiyor.

3 kapı, 5 kapı ve sedan gövde tipleriyle üretileceği açıklanan Rio’nun yolcular için selefinden daha fazla yaşam alanı sunacağı belirtiliyor. Bagaj hacmininse HB versiyonda 292 lt, sedan versiyondaysa 390 litre olacağı açıklanıyor. Yeni Rio, farklı pazarlardaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla 1.1 litrelik dizelden 1.6 lt benzinliye kadar farklı motor seçenekleriyle üretilecek. Yeni Rio ayrıca, 2012 yılından itibaren sadece Avrupa’da 1.2 lt turbo-benzinli direkt enjeksiyonlu yeni bir motorla da pazara sunulacak.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR