SEKTÖREL › Kia Optima 43.500 Euro'ya geldi

Kia Optima 43.500 Euro'ya geldi

19 Haziran 2012 / 10:42 Kia, yeni cee'd ile birlikte D-segmentindeki lüks modeli Optima'yı da satışa sundu

Kia Optima 43.500 Euro'ya geldi
Kia’nın D segmetindeki yeni modeli Optima, ülkemizde 1.7 lt’lik dizel motor ve otomatik şanzımanla sunuluyor. 43.500 Euro’luk bir fiyat etiketi taşıyan Optima, Avrupalı kullanıcıların beklentileri doğrultusunda geliştirilen bir otomobil.

Optima, Peter Schreyer’in liderliğindeki tasarım ekibi tarafından Kia’nın Frankfurt ve California’da bulunan tasarım merkezlerinde tasarlandı. Kia’nın Baş Tasarımcısı Peter Schreyer, modelin tasarımıyla ilgili olarak şunları ifade ediyor; “Kia Optima ile insanların daha önce Kia’dan beklentilerinin üzerinde bir araç tasarladık. Çalışmalarımıza başlarken de amacımız tam olarak buydu! Baktığınız her detayda Kia’nın bu segmentte söz sahibi olma yönündeki kararlılığını net bir şekilde görebilirsiniz. Güçlü gövde yapısı ile zarif ve sade tavan hattı arasında kurulan denge sayesinde, aracın her bir açısı kendinden emin bir duruşun ve kendine güvenin izlerini taşıyor.

Sade ve akıcı hatları, zarif ve belirgin tasarım unsurları ile bu yeni model, Kia’nın değişen tasarım DNA’sına yeni bir boyut kazandırıyor. Tıpkı özel dikim bir İtalyan takım elbisesi gibi göz alıcı bir duruş sergiliyor.”

1.7 DİZEL MOTOR VERGİ MAĞDURU
Kia Optima, ülkemizde 1.7 lt’lik dizel motor ile sunuluyor. Ekonomik ünite, maalesef ülkemizdeki vergi mevzuatına pek uygun sayılmaz. Daha küçük ve daha ekonomik motorlara yönelik talep sonucunda geliştirilen bu dizel motor, değişken geometrili turboya (VGT) sahip. 4000 d/d’de 136 bg güç ve 330 Nm tork üreten ünitenin, yeni nesil CRDI sistemi ve geliştirilmiş motor yapısı sayesinde 100 km'de ortalama 6 lt’lik bir yakıt tüketim değerine imza attığı söyleniyor. Otomobilin 0-100 km/s hızlanmasıysa 11.6 sn olarak veriliyor.
 
STANDART DONANIMI ZENGİN
Kia Optima’nın donanım listesi de oldukça zengin: 6 adet hava yastığı, EBD destekli ABS fren sistemi, EPD ( elektronik park freni), ESP, ESS ( acil fren sinyali), HAC ( yokuş kalkış destek sistemi), VSM ( ESP’li araç denge yönetim sistemi), anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi (Akıllı Anahtar), elektrikli hafızalı sürücü koltuğu, deri döşeme, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, sürücü koltuğu soğutma, sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, 18’’ alaşım jantlar, LED gündüz farları ve geri dönüş kameralı ve ultrasonic sensörlü park destek sistemi, panoramik sunroof, cruise control, viraja duyarlı farlar, yağmur sensörü, çift bölmeli tam otomatik klima, yol bilgisayarı otomobilin standart donanımları arasında yer alıyor.

 

ÇOK OKUNANLAR