SEKTÖREL › Juke Nismo 2013'te satışa sunulacak...

Juke Nismo 2013'te satışa sunulacak...

03 Kasım 2012 / 02:04 Nissan, İstanbul Autoshow'da sergilediği Juke Nismo'yu önümüzdeki yıl Türkiye yollarına salacak

Juke Nismo 2013'te satışa sunulacak...
İstanbul Autoshow kapsamında Türkiye lansmanı yapılan Nissan Juke NISMO, 2013 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye yollarında olacak. Bu sportif Juke'un fiyatıysa henüz belirlenmiş değil.

2010 yılında Juke modelini lanse ederek kompakt crossover sektörüne öncülük eden Nissan, NISMO versiyonuyla yeni bir çığır açıyor. Daha önce Tokyo ve Cenevre fuarlarında konsept olarak tanıtılan Juke NISMO’nun üretim versiyonunun, Nissan’ın en başarılı yarış otomobilleriyle aynı DNA’ya sahip olduğu açıklanıyor.
 
Nissan, NISMO ürün yelpazesini geliştirmek için cesur bir plan uygulamaya koyuyor. Juke NISMO bu seriye öncülük edecek, diğer modeller ise onun izinden gidecek. Tüm NISMO'lar, Nissan’ın Japonya’daki motorsporları departmanı ile geliştirilerek sportif kullanım, performans ve heyecanın yanı sıra farklı bir tasarım ve bireysellik seçenekleri sunacak.
 
Juke NISMO, standart Juke'tan daha alçak ön ve arka tamponlara, daha geniş kanatlara ve tavan spoylerine sahip. 225/45 R18 ebadında lastiklerle donatılan otomobilde, koltuklar, direksiyon, pedallar, göstergeler, vites kolu ve kapı giydirmeleri sportif bir sürüş ortamı yaratacak şekilde yeniden tasarlanmış. Araca, performans özelliğini daha fazla ön plana çıkarmak için kırmızı dikişli, özel süet işlemeli NISMO spor koltuklar ile Alcantara kumaştan yapılma bir direksiyon simidi eklenmiş..
 
Juke NISMO, mevcut DIG-T modelindeki doğrudan enjeksiyonlu 1.6 litre benzinli turbo motorun kendisine göre ayarlanmış bir versiyonuna sahip. Nissan’ın radikal DeltaWing Le Mans yarış arabasına uyarlanan 1.6 litrelik turba üniteyle aynı felsefeyi paylaştığı belirtilen bu motor 6.000 devirde 200 bg güç ve 2.400–4.800 d/d aralığında 250 Nm tork değerleri sunuyor.

Juke NISMO iki aktarım seçeneği ile satışa sunulacak: 2WD ve 4WD. Standart olarak CVT şanzıman ile birlikte gelen 4WD versiyonları Nissan’ın yenilikçi ALL MODE 4x4-i sistemi ile donatılmış durumda. Otomobilin 4WD versiyonu, 200 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor ve 0'dan 100 km/s hıza 8.2 saniyede çıkıyor. 215 km/s maksimum hıza sahip 2WD versiyonuysa 100 km/s hıza çıkmak için sadece 7.8 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

Juke NISMO, ünlü NISMO markasını taşıyan bir araca yakışacak şekilde gelişmiş viraj alma performansı, yol tutuşu ve doğrudan kullanım hissine göre uyarlanan bir şasi ile destekleniyor. Yay oranları yüze 10 arttırılan aracın amortisörleri ve direksiyon sistemi çevik ve sportif bir his uyandıracak şekilde modifiye edilmiş.

Juke NISMO, rakiplerde bulunmayan veya ekstra ödeme seçeneği ile sunulan pekçok standart donanımla birlikte satılacak. Arka görüş kamerası ve Bluetooth bağlantısı ile tamamlanan dokunmatik ekranlı Nissan Connect uydu navigasyon sistemi standart olarak gelecek. NISMO ayrıca, NDCS (Nissan Dinamik Kontrol Sistemi) özelliğinden de yararlanıyor. Bu merkezi kumanda ve görüntüleme modülü sürücünün dinamik sürüş ayarlarını değiştirmesine ve klima kontrolü gibi fonksiyonlarda değişiklik yapmasına imkân tanıyor. Ekranda ayrıca motor ve sürüşle ilgili rakamlar ve bilgiler de gösteriliyor.

ÇOK OKUNANLAR